25 Նոյեմբեր 2009 - 11:43 AMT
ԵԱՀԿ-ում իր նախագահության շրջանակներում Ղազախստանը չի միջամտելու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խնդիրների կարգավորմանը, բայց անհրաժեշտության դեպքում կարող է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Այդ մասին այսօր Երեւանում լրագրողներին հայտնեց Հայաստանում Ղազախստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Նուրբոլատ Ալիմբաեւը: Նրա խոսքով, սխալ պատկերացում է ձեւավորվել այն մասին, որ Ղազախստանը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Ադրբեջանի դիրքորոշումն է զբաղեցրել:
«Մենք չեզոք ու անաչառ դիրքորոշում ունենք ղարաբաղյան հիմնախնդրի հարցում: Այդ հակամարտության կարգավորման ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, եւ մեր նախագահության ընթացքում մենք կստեղծենք բոլոր պայմաններն այդ կառույցի լիարժեք աշխատանքի համար»,- ասաց Նուրբոլատ Ալիմբաեւը:
Ինչ վերաբերում է Բաքվի ռազմատենչ հայտարարություններին, ղազախ դիվանագետը հրաժարվեց մեկնաբանել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունները:

25 Ноябрь 2009 - 11:43 AMT
В рамках председательства в ОБСЕ Казахстан не будет вмешиваться в урегулирование проблем в регионе Южного Кавказа, но в случае необходимости, он может содействовать урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом журналистам в Ереване заявил временный поверенный в делах Казахстана в Армении Нурболат Алимбаев. По его словам, сформировалось неверное представление о том, что Казахстан в вопросе карабахского урегулирования поддерживает позицию Азербайджана.
“Мы занимаем нейтральную и беспристрастную позицию в карабахской проблеме. Форматом разрешения этого конфликта является Минская группа ОБСЕ, и в ходе нашего председательства мы создадим все условия для полноценной работы этой структуры”,- сказал Нурболат Алимбаев.
Что касается воинственных заявлений Баку, казахстанский дипломат отказался комментировать заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева.