25 Նոյեմբեր 2009 - 12:25 AMT
«2008 թ. օգոստոսյան պատերազմից հետո նկատելի է Ռուսաստանի համագործակցության խորացում Թուրքիայի հետ, ինչը կարող է ազդել ե’ւ ՀԱՊԿ-ի, ե’ւ ՆԱՏՕ-ի ծրագրերի վրա», – Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ ներկայացուցիչ Հրայր Կարապետյանը:
Կարապետյանի խոսքերի համաձայն, Հայաստանի շահերին հակասում է ռուս-թուրքական նման մերձեցումը, քանի որ Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցն է, իսկ Թուրքիան ՀՀ-ի համար վտանգ է ներկայացնում: «Հակառակ դեպքում, եթե այդ վտանգը չկա, ինչո՞ւ են Հայաստանին պետք Ռուսաստանի ռազմական բազաները», – նկատեց Հ. Կարապետյանը:
PanANRMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե կնպաստի, արդյոք, հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացումը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի կարգավորմանը, Հրայր Կարապետյանը պատասխանեց, որ Թուրքիան անկանխատեսելի երկիր է եւ առաջնորդվում է պանթուրքիզմի գաղափարախոսությամբ, որն էլ Հայաստանի համար վտանգ է ներկայացնում: «Հակառակ դեպքում թուրքական կողմը հայ-թուրքական սահմանի բացումը չէր պայմանավորի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ», – նշեց ՀՅԴ խմբակցության անդամը:
Նրա կարծիքով, քանի դեռ Թուրքիան չի զղջացել մարդկության հանդեպ իր հանցագործությունների, մասնավորապես, Հայոց ցեղասպանության իրագործման համար, Հայաստանի ազգային անվտանգության համար միշտ էլ վտանգ կներկայացնի:

«После августовской войны 2008 года стало заметно углубления сотрудничества России с Турцией, что может повлиять как на программы ОДКБ, так и НАТО», – на пресс-конференции в Ереване заявил председатель постоянной комиссии парламента Армении по вопросам обороны, национальной безопасности и внутренних дел, член фракции АРФД Грайр Карапетян.
По словам Карапетяна, подобное российско-турецкое сближение противоречит интересам Армении, так как так как Армения является союзницей России, Турция представляет угрозу для РА. “В противном случае для чего Армении нужны военные базы России, если нет этой угрозы”, – заметил Карапетян.
Отвечая на вопрос корреспондента PanANRMENIAN.Net о том, содействует ли возможное открытие армяно-турецкой границы стабилизации региона Южного Кавказа, Карапетян отметил, что Турция является непредсказуемой страной и руководствуется идеологией пантюркизма, что представляет собой реальную угрозу для Армении. “В противном случае турецкая сторона не обусловила бы открытие армяно-турецкой границы урегулированием нагорно-карабахского конфликта”, – отметил член фракции АРФД.
По его мнению, до той поры, пока Турция не раскается в своих преступлениях против человечества, в частности за совершенный Геноцид армян, она будет представлять угрозу для национальной безопасности Армении.