Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի վերջին ռազմատենչ հայտարարությունը նախքան մյունխենյան հանդիպումը պետք է լուրջ ընդունել, բայց այնտեղ նաեւ տրյուկի ու շանտաժի տարրեր են նկատվում»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց պաշտպանության, ազգային անվտանգության ու ներքին գործերի հարցերով Հայաստանի խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ խմբակցության անդամ Հրայր Կարապետյանը:
Կարապետյանի խոսքով, հայկական կողմի պատասխանը համարժեք չէ Ադրբեջանի բարձրաստիճան անձանց հայտարարություններին: Նա նկատեց նաեւ, որ Ալիեւն իր հայտարարությամբ խաչ քաշեց իր եւ Հայաստանի նախագահի ստորագրած Մայնդորֆյան հռչակագրի վրա, քանի որ արդեն բացահայտ հայտարարեց Ադրբեջանի` ուժ կիրառելու պատրաստակամության մասին:
ՀՅԴ խմբակցության անդամը նկատեց նաեւ, որ եթե Ադրբեջանը վստահ լիներ մարտի դաշտում իր հաղթանակի հարցում, ապա անպայմանորեն կվերսկսեր ԼՂՀ դեմ ռազմական գործողությունները: «Բայց ԼՂՀ դեմ ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում Ադրբեջանը կարող է անգամ կորցնել իր անկախությունը»,- նշեց Կարապետյանը:

25 November 2009 - 12:53 AMT
“Recent aggressive statement, made by Ilham Aliyev before Munich meeting, should be taken seriously, though the statement suggested blackmail,” Hrayr Karapetyan, Head of NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs told a news conference in Yerevan.
According to him, Armenia’s reply is inadequate to Azeri officials’ statements. “Aliyev’s statement, suggesting willingness to use force, put paid to Meindorf Declaration.”
As Hrayr Karapetyan noted, Azerbaijan would have unleashed a war against NKR, had the country been assured of victory. “Yet, Azerbaijan might even lose its independence in case of hostilities’ renewal,” he concluded.