Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի վերջին ռազմատենչ հայտարարությունը նախքան մյունխենյան հանդիպումը պետք է լուրջ ընդունել, բայց այնտեղ նաեւ տրյուկի ու շանտաժի տարրեր են նկատվում»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց պաշտպանության, ազգային անվտանգության ու ներքին գործերի հարցերով Հայաստանի խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ խմբակցության անդամ Հրայր Կարապետյանը:
Կարապետյանի խոսքով, հայկական կողմի պատասխանը համարժեք չէ Ադրբեջանի բարձրաստիճան անձանց հայտարարություններին: Նա նկատեց նաեւ, որ Ալիեւն իր հայտարարությամբ խաչ քաշեց իր եւ Հայաստանի նախագահի ստորագրած Մայնդորֆյան հռչակագրի վրա, քանի որ արդեն բացահայտ հայտարարեց Ադրբեջանի` ուժ կիրառելու պատրաստակամության մասին:
ՀՅԴ խմբակցության անդամը նկատեց նաեւ, որ եթե Ադրբեջանը վստահ լիներ մարտի դաշտում իր հաղթանակի հարցում, ապա անպայմանորեն կվերսկսեր ԼՂՀ դեմ ռազմական գործողությունները: «Բայց ԼՂՀ դեմ ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում Ադրբեջանը կարող է անգամ կորցնել իր անկախությունը»,- նշեց Կարապետյանը:

25 Ноябрь 2009 - 12:53 AMT
«Последнее воинственное заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева до встречи в Мюнхене нужно принимать серьезно, но там также прослеживаются элементы трюка и шантажа», – на пресс-конференции в Ереване заявил председатель постоянной комиссии парламента Армении по вопросам обороны, национальной безопасности и внутренних дел, член фракции АРФД Грайр Карапетян.
По словам Карапетяна, ответ армянской стороны не адекватен заявлениям высокопоставленных лиц Азербайджана. Он также заметил, что Алиев своим заявлением поставил крест на подписанной им и президентом Армении Майндорфской декларации, поскольку он уже открыто заявил о готовности Азербайджана применить силу.
Член фракции АРФД также заметил, что если бы Азербайджан был уверен в своей победе на поле боя, то обязательно возобновил бы военные действия против НКР. “Но, в случае возобновления военных действий против НКР, Азербайджан может потерять даже свою независимость”, – Карапетян.