Ժամանակն է, որպեսզի հայկական դիվանագիտությունը ոչ միայն համարժեք արձագանք տա Ադրբեջանի նախագահի ռազմամոլ հայտարարություններին, այլեւ ձեռնարկի համապատասխան քայլեր այդ ուղղությամբ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասաց «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը :
«Երբնախագահների մինչմյունխենյան հանդիպման ժամանակ ես լսեցի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունը, մոտս այնպիսի տպավորություն ստեղծվեց, որ հանդիպում այլեւս չի լինի եւ հայկական կողմը այդ հանդիպումն անիմաստ կհամարի: Ալիեւի հայտարարությունը զարմանք եւ զայրույթ էր առաջացրել ոչ միայն հայկական կողմի մոտ, այլեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մոտ», – ասաց փորձագետը:
Ըստ նրա, ուժի կիրառման մասին ռազմամոլ հայտարարություններն ու արտահայտությունները «Բաքվի ոճն է»: «Արդեն ժամանակն է, որ Երեւանը ցույց տա, որ կարող է ստիպել Ադրբեջանին հարգանքով վերաբերվել Հայաստանին եւ Լեռնային Ղարաբաղին: Մինչեւ մյունխենյան հանդիպումը եւ հետո ես զգացել եմ հայկական կողմի այդպիսի տրամադրվածությունը», – նկատեց Կարեն Բեքարյանը:
Փորձագետի հաղորդմամբ, Հայաստանը միջազգային հանրությանը կարող է բացատրել, որ նա deadline դնի Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունների համար: «Իլհամ Ալիեւը կարող է հասցնել այն բանին, որ Հայաստանը ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, եւ ոչ միայն այդ»:

25 Ноябрь 2009 - 15:31 AMT
Пришло время, чтобы армянская дипломатия не только адекватно реагировала на милитаристские заявления президента Азербайджана, но и предприняла конкретные действия в этом направлении. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил председатель общественной организации “Европейская интеграция” Карен Бекарян.
«Когда я услышал заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева, сделанное до мюнхенской встречи президентов, у меня появилось впечатление, что встречи вообще не будет и армянская сторона посчитает эту встречу бессмысленной. Такое заявления Алиева вызвало протест и возмущение не только у армянской стороны, но и у самих сопредседателей Минской группы ОБСЕ”,- сказал эксперт.
По его словам, милитаристские заявления и высказывания о применении силы – “стиль Баку”. “Уже пришло время, чтобы Ереван продемонстрировал, что он в силах заставить Азербайджан вежливо относиться к Армении и Нагорному Карабаху. До и после мюнхенской встречи я почувствовал подобное настроение с армянской стороны”,- отметил Карен Бекарян.
Как отметил эксперт, Армения также может объяснить международному сообществу, чтобы оно поставило deadline для воинственных заявлениями Азербайджана. “Ильхам Алиев может довести до того, чтобы Армения признала независимость Нагорного Карабаха и не только”,- сказал председатель “Европейской интеграции”.