Ժամանակն է, որպեսզի հայկական դիվանագիտությունը ոչ միայն համարժեք արձագանք տա Ադրբեջանի նախագահի ռազմամոլ հայտարարություններին, այլեւ ձեռնարկի համապատասխան քայլեր այդ ուղղությամբ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասաց «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը :
«Երբնախագահների մինչմյունխենյան հանդիպման ժամանակ ես լսեցի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունը, մոտս այնպիսի տպավորություն ստեղծվեց, որ հանդիպում այլեւս չի լինի եւ հայկական կողմը այդ հանդիպումն անիմաստ կհամարի: Ալիեւի հայտարարությունը զարմանք եւ զայրույթ էր առաջացրել ոչ միայն հայկական կողմի մոտ, այլեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մոտ», – ասաց փորձագետը:
Ըստ նրա, ուժի կիրառման մասին ռազմամոլ հայտարարություններն ու արտահայտությունները «Բաքվի ոճն է»: «Արդեն ժամանակն է, որ Երեւանը ցույց տա, որ կարող է ստիպել Ադրբեջանին հարգանքով վերաբերվել Հայաստանին եւ Լեռնային Ղարաբաղին: Մինչեւ մյունխենյան հանդիպումը եւ հետո ես զգացել եմ հայկական կողմի այդպիսի տրամադրվածությունը», – նկատեց Կարեն Բեքարյանը:
Փորձագետի հաղորդմամբ, Հայաստանը միջազգային հանրությանը կարող է բացատրել, որ նա deadline դնի Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունների համար: «Իլհամ Ալիեւը կարող է հասցնել այն բանին, որ Հայաստանը ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, եւ ոչ միայն այդ»:

It’s time for Armenian diplomacy not only to make adequate responses to Azeri President’s military statements but also take concrete steps in that direction, European Integration NGO Chair Karen Bekaryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“When I heard Azeri President Ilham Aliyev’s statement prior to Munich meeting, I was under the impression there’d be no meeting at all. Aliyev’s statement perplexed not only the Armenian side but also Minks Group Co-Chairs,” the expert said.
Estimating bellicose statements as “Baku’s style”, Bekaryan stressed the importance of Yerevan’s forcing Azerbaijan to demonstrate respect for Armenia and Nagorno Karabakh.
According to him, Armenia can talk international community into setting deadlines to Azerbaijan’s military statements.
“Ilham Aliyev may force Armenia to recognize Nagorno Karabakh’s independence and not only,” the expert said.