25 Նոյեմբեր 2009 - 15:31 AMT
Ժամանակն է, որ Հայաստանը կոնկրետ քայլեր ձեռնարկի ընդդեմ Բաքվի ռազմամոլ հայտարարությունների
Ժամանակն է, որպեսզի հայկական դիվանագիտությունը ոչ միայն համարժեք արձագանք տա Ադրբեջանի նախագահի ռազմամոլ հայտարարություններին, այլեւ ձեռնարկի համապատասխան քայլեր այդ ուղղությամբ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասաց «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը :
«Երբնախագահների մինչմյունխենյան հանդիպման ժամանակ ես լսեցի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունը, մոտս այնպիսի տպավորություն ստեղծվեց, որ հանդիպում այլեւս չի լինի եւ հայկական կողմը այդ հանդիպումն անիմաստ կհամարի: Ալիեւի հայտարարությունը զարմանք եւ զայրույթ էր առաջացրել ոչ միայն հայկական կողմի մոտ, այլեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մոտ», – ասաց փորձագետը:
Ըստ նրա, ուժի կիրառման մասին ռազմամոլ հայտարարություններն ու արտահայտությունները «Բաքվի ոճն է»: «Արդեն ժամանակն է, որ Երեւանը ցույց տա, որ կարող է ստիպել Ադրբեջանին հարգանքով վերաբերվել Հայաստանին եւ Լեռնային Ղարաբաղին: Մինչեւ մյունխենյան հանդիպումը եւ հետո ես զգացել եմ հայկական կողմի այդպիսի տրամադրվածությունը», – նկատեց Կարեն Բեքարյանը:
Փորձագետի հաղորդմամբ, Հայաստանը միջազգային հանրությանը կարող է բացատրել, որ նա deadline դնի Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունների համար: «Իլհամ Ալիեւը կարող է հասցնել այն բանին, որ Հայաստանը ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, եւ ոչ միայն այդ»: