Նոյեմբերի 25-ին եւ 26-ին Երեւանում ընթանում է քաղաքականությունը մշակողների եւ իրականացնողների աշխատանքային հանդիպում` «Միգրացիոն ռեսուրս-կենտրոնների արդյունավետ կառավարում Հարավային Կովկասում» թեմայով, որին մասնակցում եւ ելույթներով հանդես են գալիս Հայաստանում Իտալիայի դեսպան պարոն Բրունո Սկապինին, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության միգրացիայի բաժնի վարիչ պարոն Արթուր Մադոյանը, ՀՀ ԱՍՀՆ «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետ տիկին Սոնա Հարությունյանը, Միգրացիայի Միջազգային Կազմակերպության Հայաստանի ղեկավար տիկին Իլոնա Տեր-Մինասյանը եւ Վրաստանի ղեկավար Մերի Շիհանը, ինչպես նա- այլ ներկայացուցիչներ:
Հանդիպումը կազմակերպվել էր ՄՄԿ հայաստանյան առաքելության կողմից իրականացվող «Անկանոն միգրացիայի խթանում Հայաստանում եւ Վրաստանում» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Իտալիայի կառավարության կողմից եւ որի նպատակն է Հայաստանում եւ Վրաստանում հզորացնել կարողությունները միգրացիայի կառավարման ոլորտում եւ խթանել համագործակցությունը այս երկու երկրների եւ շահագրգիռ ԵՄ երկրների միջեւ, ինչը հնարավորություն կտա թուլացնել անկանոն միգրացիան եւ հզորացնել կանոնանվոր աշխատանքային միգրացիայի դրական ազդեցությունը:
Նշյալ ծրագիրըառաջին քայլերնէիրականացնում պետականհամակարգումմիգրանտներին տեղեկատվության տրամադրման գործուն համակարգի ստեղծման գործընթացում, որի կար-որ քայլ կարելի է անվանել միգրացիոն ռեսուրս կենտրոնը:
ՀՀ աշխատաշուկայում այսօր առկա են շուրջ 100 հազ աշխատանք փնտրողներ, ովքեր գրանցված են «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության տարածքային կենտրոններում եւ համապատասխանաբար ստանում են տեղեկություններ թափուր աշխատատեղերի մասին եւ ընդգրկվում զբաղվածության աջակցության տարբեր ծրագրերում:
Այս ամենը իրականում տեսնելու եւ գնահատելու նպատակով` նոյեմբերի 25-ի աշխատանքային հանդիպումն ավարտվեց հյուրերի Երեւանի Էրեբունու զբաղվածության տարածքային կենտրոն այցելությամբ:

С 25 по 26 ноября в Ереване проходит конференция на тему «Эффективное управление ресурсными центрами миграции на Южном Кавказе», на которой с докладом выступили посол Италии в Армении Бруно Скапини, руководитель миграционного отдела Министерства иностранных дел Армении Артур Мадоян, начальник агентства «Государственная служба занятости» Сона Арутюнян, руководитель по Армении Международной миграционной организации Илона Тер-Симонян и руководитель по Грузии Мэри Шиган, а также другие представители.
Согласно сообщению пресс-службы агентства «Государственная служба занятости», конференция проходит в рамках «Стимулирование неуправляемой миграции в Армении и Грузии» ООН, финансируемая посольством Италии, и направлена на повышение возможностей Армении и Грузии в сфере управления миграционными потоками, а также на стимулирование сотрудничества между этими странами и заинтересованными странами ЕС.
Данная программа реализует первые шаги в работе по созданию в госсекторе системы предоставления информации мигрантам, результатом чего является создание миграционного ресурсного центра.
Сегодня на рынке труда Армении существует порядка 100 000 ищущих работу, которые записаны в территориальных центрах агентства «Государственная служба занятости» и получают информацию о свободных вакансиях и включены в различные программы содействия занятости.