Համաշխարհային բեմահարթակում կարեւոր դերակատարություն ունեցող Ճապոնիայի հետ փոխգործակցության զարգացումը Հայաստանի համար կարեւոր ուղղություն է: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը իր գործընկեր, Ճապոնայի ԱԳ նախարար Կացույա Օկադայի հետ հանդիպմանը: Ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանին` նախարար Օկադան ասաց, որ երկու ամիս առաջ պաշտոնը ստանձնելուց հետո Հայաստանի արտգործնախարարը կովկասյան տարածաշրջանից իր առաջին բարձրաստիճան հյուրն է, եւ դա լավ առիթ է քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը: Այս առումով Հայաստանի արտգործնախարարն ասաց, որ Հայաստանը նպատակադրված է մշտական դիվանագիտական ներկայացուցչություն հիմնել Տոկիոյում:
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները: Նախարարները քննարկեցին միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցության սերտացման, գիտական եւ կրթական բնագավառներում համագործակցության ծավալման, իրավապայմանագրային դաշտի ձեւավորման, մշակութային փոխանակումների ակտիվացման, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման հետ կապված հարցեր:
Օկադան ողջունել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեկնարկը: Բանակցություններին անդրադարձ արվեց նաեւ արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման գուրծընթացին: Նախարար Նալբանդյանն իր ճապոնացի գործընկերոջը ներկայացրեց Մյունխենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման արդյունքները: Նախարար Օկադան նշեց, որ Ճապոնիան սատարում է Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացը եւ հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ ճանապարհով եւ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համահունչ կարգավորումը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

26 Ноябрь 2009 - 09:01 AMT
Развитие партнерских отношений с Японией, как одной из ведущих политических центров мира играет большую роль во внешней политике Армении. Об этом заявил министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян в ходе встречи со своим японским коллегой Кацуо Окада. По словам главы внешнеполитического ведомства Армении, он прибыл с официальным визитом в Токио для уточнения направлений армяно-японского сотрудничества в различных сферах. «Мы намерены открыть постоянное дипломатическое представительство в Японии», – отметил Налбандян, пригласив также Окаду посетить Армению.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, касающихся укрепления взаимодействия в международных организациях, развитие сотрудничества в научной и образовательной сферах, формирования договорно-правовой базы, активации культурного обмена, а также вопросы упрощения визового режима.
В свою очередь Кацуо Окада приветствовал начало процесса по нормализации армяно-турецких отношений. Глава МИД РА представил своему японскому коллеге последние процессы в карабахском урегулировании, ознакомил с итогами мюнхенских переговоров президентов Армении и Азербайджана. Окада также отметил, что Япония поддерживает усилия МГ ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта, сообщает пресс-служба МИД РА.