26 Նոյեմբեր 2009 - 11:48 AMT
Մեր կուսակցությունը կարող է 10 հայտարարություն կատարել Թբիլիսիի Սուրբ Գեւորգ ավերված հայկական եկեղեցու վերաբերյալ, բայց դա ոչինչ չի փոխի: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցության վարչության անդամ Գուրգեն Եղիազարյանը: Նրա խոսքով, ավերված եկեղեցու հարցով պետք է զբաղվի հայկական պետությունը, ոչ թե կուսակցությունները: Նա նշեց նաեւ, որ Հայաստանի իշխանությունները պետք է պաշտպանեն նաեւ Ջավախքի հայ բնակչության իրավունքները, որն այսօր շատ ծանր սոցիալ-տնտեսական դրության մեջ է:
Նոյեմբերի 19-ին Վրաստանի մայրաքաղաքում քանդվեց հայկական Սուրբ Գեւորգ եկեղեցին, որը կառուցվել էր 1356 թվականին: ՀԱԵ-ն Վրաստանի իշխանություններին մեղադրեց այդ երկրում հայկական սրբավայրերի հանդեպ անտարբերության համար, որն էլ հանգեցրեց եկեղեցու ավերմանը:

Наша партия может сделать 10 заявлений по поводу разрушенного армянского храма Сурб Геворг в Тбилиси, но это ничего не изменит. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член правления социал-демократической партии “Гнчак” Гурген Егиазарян. По его словам, вопросом обвалившейся церкви должно заняться армянское государство, а не партии. Он также отметил, что власти Армении должны также защитить права армянского населения в Джавахке, которое на сегодняшний день находятся в очень тяжелом социально-экономическом положении.
19 ноября в столице Грузии развалился армянский храм Сурб Геворг, построенный в 1356 году. ААЦ обвинила власти Грузии в безразличии к сохранению армянских святынь в этой стране, что привело к обрушению церкви.