«2010 թ . սոցիալական ծրագրի իրականացման համար պետբյուջեից կտրամադրվի 240 մլրդ դրամ, որի պատճառով չեն իրականացվի կապիտալ շինարարության ծրագրերը: Սակայն բյուջեի նվազումը կենսաթոշակների կամ սոցիալական նպաստների կրճատման պատճառ չի դառնա», – նոյեմբերի 26-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց սոցիալական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը :
Նրա խոսքերի համաձայն, 2010 թ. Հայաստանի ազգաբնակչությունը սոցիալական խնդիրներ չի ունենա:
«Ընթացիկ տարվա համեմատ, 2010 թ. կենսամակարդակի 2-3 % վատացում կգրանցվի Հայաստանի ազգաբնակչության այն հատվածի վրա, որը պետական հոգածության ներքո է գտնվում», – ճշտեց Հակոբ Հակոբյանը:
Հայաստանում որպես կենսամակարդակի բարելավման փաստ սոցիալական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահը նշեց այն, որ ընթացիկ տարում սոցիալական նպաստի կարիք ունեցող քաղաքացիների ցուցակը 16 հազ. մարդով կրճատվել է:
Հակոբ Հակոբյանը հայտնեց, որ բանակցություններ են ընթանում Եվրոպական բանկի եւ ԵՄ -ի հետ` սոցիալական բնագավառին ուղղված 100 մլն. եվրո ստանալու համար:

“В 2010 году на осуществление социальных программ из госбюджета будет предоставлено 240 млрд. драмов, по причине чего не будут реализованы программы капитального строительства. Однако уменьшение бюджета не станет причиной сокращения или невыдачи пенсий и социальных пособий”, – на прошедшей 26 ноября пресс-конференции заявил председатель парламентской комиссии по социальным вопросам Акоп Акопян.
По его словам, в 2010 году особых социальных проблем у населения Армении не будет.
“По сравнению с текущим годом в 2010 году ухудшение жизненного уровня на 2-3% будет зафиксировано среди той части населения Армении, которая находится под социальной опекой государства”, – уточнил Акоп Акопян.
В качестве факта улучшения уровня жизни в Армении председатель парламентской комиссии по социальным вопросам отметил, что в текущем году список нуждающихся в социальном пособии граждан сократился на 16 тысяч человек.
Акоп Акопян сообщил, что ведутся переговоры с Европейским банком и ЕС для получения 100 млн. евро, которые будут направлены на социальную сферу.