26 Նոյեմբեր 2009 - 12:10 AMT
Հայաստանի ու Ճապոնիայի ԱԳՆ ղեկավարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Կացույա Օկադայի հանդիպումից հետո մամուլի համար համատեղ հայտարարություն ընդունվեց, որում, մասնավորապես, նշվում է Ճապոնիայի եւ Հայաստանի միջեւ քաղաքական երկխոսության եւ տնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման կարեւորությունը` համագործակցության տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ նախաձեռնությունների ի հայտ բերման եւ խթանման միջոցով: Այս նպատակով կողմերը որոշեցին երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ անցկացնել կանոնավոր երկկողմ խորհրդակցություններ, քննարկելու համար հարցերի լայն շրջանակը, ներառյալ` երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող ու ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային այլ հարցեր:
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն իր երախտագիտությունը հայտնեց Հայաստանի տնտեսական զարգացմանն ուղղված «Պաշտոնական զարգացման աջակցություն» (ՊԶԱ) ծրագրի իրականացման համար, ներառյալ` ճապոնական ՊԶԱ-ի վարկը «Երեւանի միավորված ցիկլային կոգեներացման էլեկտրոկայան», «Երեւան քաղաքում հրդեհների դեմ պայքարի տեխնիկայի կատարելագործում» եւ «Անարտոնյալ գյուղացիներին դրամաշնորհային օգնություն» ծրագրերի համար, որոնք հետեւողականորեն իրականացվում են Ճապոնիայի կողմից: Հայկական կողմը հույս հայտնեց, որ այս համագործակցությունը կշարունակվի:
Կողմերը մտքեր փոխանակեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերի վերաբերյալ եւ իրենց աջակցությունը հայտնեցին հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը` հիմնված միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի` ներառյալ ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքների վրա:
Կողմերը մտքեր փոխանակեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: Ճապոնական կողմը ողջունեց Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը, որոնք արտացոլվեցին 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրմամբ եւ ընդգծեց ձեռք բերված համաձայնությունների վավերացման եւ իրագործման կարեւորությունը, որը կտանի խաղաղությանը եւ կայունությանը տարածաշրջանում: Կողմերն իրենց ակնկալիքները հայտնեցին ՄԱԿ-ի կառույցներում եւ միջազգային այլ կազմակերպություններում սերտորեն համագործակցելու վերաբերյալ` Եվրոպայում եւ ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում շարունակական անվտանգությանը, տեւական խաղաղությանն ու ընդհանուր բարգավաճմանն ուղղված հավասարակշռված մոտեցման պահպանման համար: «Կողմերը համատեղ ակտիվորեն աշխատելու պատրաստակամություն հայտնեցին` ուղղված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բարեփոխման արագ իրականացմանը` ներառյալ ԱԽ մշտական եւ ոչ մշտական անդամների քանակի ավելացումը: Այս առումով, Հայկական կողմը վերահաստատեց իր ամուր աջակցությունը ՄԱԿ ԱԽ-ում Ճապոնիայի մշտական անդամակցությանը: Իր հերթին, ճապոնական կողմը խորը գնահատանք հայտնեց հայկական կողմի աջակցության համար»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

A joint statement was adopted upon completion of the meeting between the Armenian and Japanese Foreign Ministers in Tokyo.
“H.E. Mr.Edward Nalbandian, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, visited Japan at the invitation of the Government of Japan from November 25 to 27, 2009, and held a meeting with H.E. Mr. Katsuya Okada, Minister for Foreign Affairs of Japan, on November 25. At the meeting, the two Ministers discussed a wide range of issues, including the bilateral relations and international issues of mutual interest.
Both sides emphasized the importance of enhancing political dialogue and economic relations between Japan and Armenia, through identifying and encouraging mutually beneficial initiatives in various areas of cooperation. To this end, both sides decided to hold regular bilateral consultations between the Foreign Ministries of the two countries in order to discuss a wide range of issues, including bilateral relations and all aspects of other international issues of common interest. Both sides also referred to the importance of enhancing cooperation between the two Parliaments of the two countries.
Both sides underlined the importance of contacts between the business circles of the two countries including reciprocal visits in order to facilitate trade and investments between the two countries and expressed expectations that the business relations would be further strengthened. The Armenian side appreciated the activities of Japanese companies in Armenia and welcomes the expansion of their presence.
Both sides shared the view that the strengthening of people-to-people and cultural exchange between the two countries is an important factor in fostering mutual understanding and decided to enhance cooperation in the field of science and education.
The Armenian side expressed its gratitude for the Official Development Assistance (ODA) consistently provided by Japan for the economic development of Armenia including the Japanese ODA loan of “Yerevan Combined Cycle Co-generation Power Plant”, and Grant Assistance for Underprivileged Farmers and the Project for Improvement of Fire Fighting Equipment in Yerevan City, expressed its expectation for the continuation of this cooperation.
Both sides exchanged their views on the efforts to settle the Nagorno-Karabakh conflict within the OSCE Minsk Group process and expressed support for the peaceful solution of the conflict based on the principles and norms of the international law, including the principles of Non-Use of force, Self-Determination of Peoples and Territorial Integrity.
Both sides exchanged their views of Armenian-Turkish normalization process. The Japanese side welcomed the efforts aimed at normalization of the relations between Armenia and Turkey shown in signing of Armenian-Turkish protocols in Zurich on October 10, 2009, and underlines the importance of ratification and implementation of the reached agreements which would lead to the peace and stability in the region.
Both sides expressed their expectations for close cooperation at UN bodies and international organizations by maintaining balanced approach for the sake of enduring security, lasting peace and common prosperity in Europe and the Asia-Pacific Region. Both sides further expressed their determination to work together actively for an early realization of the United Nations Security Council reform, including the expansion of both permanent and non-permanent membership. In this connection, the Armenian side reiterated its strong support for Japan’s permanent membership of the Security Council., and in return the Japanese side expressed its deep appreciation for the support.”