Այսօր Երեւանում տեղի ունեցավ «Դպրոցական մեծ հանրագիտարանի» երկրորդ հատորի շնորհանդեսը:
«Մենք արդեն երեք տարի աշխատում ենք «Դպրոցական մեծ հանրագիտարանի» ստեղծման վրա: Հանրագիտարանի առաջին հատորը` բնական եւ ճշգրիտ գիտությունների մասին, հրատարակվել է անցյալ տարի: Երկրորդ հատորը պատմում է պատմության, լեզվի, գրականության, արվեստի եւ ճարտարապետության մասին», – նոյեմբերի 26-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց շարքի գլխավոր խմբագիր եւ տնօրեն Հովհաննես Այվազյանը :
Նրա խոսքերի համաձայն, ամեն տարի հրատարակվելու է «Դպրոցական մեծ հանրագիտարանի» մեկ հատոր: Ընդհանուր առմամբ հրատարակվելու է հինգ հատոր: Վերջին հատորը նվիրվելու է միայն Հայաստանին:
«Հանրագիտարանի հրատարակումը շատ կարեւոր իրադարձություն է: Հանրագիտարանը ապահովում է ընթերցողի զարգացվածությունն ու լայն աշխարհայացքը: Բացի այդ, թեեւ այն կոչվում է «Դպրոցական հանրագիտարան», սակայն հետաքրքիր է նաեւ մեծահասակների համար», – նշեց ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության եւ հասարակագիտության բաժնի ղեկավար Վլադիմիր Բարխուդարյանը :
Հովհաննես Այվազյանի խոսքերի համաձայն, արդեն առաջին հատորի վերահրատարակման անհրաժեշտություն կա, թեեւ այն լույս է տեսել 3000 օրինակ տպաքանակով: Նա նաեւ նշեց, որ պետությունը հանրագիտարանի հրատարակման համար տրամադրում է 20 մլն դրամ:

Сегодня в Ереване состоялась презентация второго тома “Большой школьной энциклопедии”.
“Мы уже 3 года работаем над созданием “Большой школьной энциклопедии”. Первый том энциклопедии о точных и естественных науках был издан в прошлом году. Второй том рассказывает об истории, языке, литературе, искусстве и архитектуре”, – в ходе пресс-конференции 26 ноября заявил главный редактор-директор цикла Оганес Айвазян.
По его словам ежегодно будет издаваться один том “Большой школьной энциклопедии”. Всего будет издано пять томов. Последний том будет посвящен только Армении.
“Издание энциклопедии – очень важное событие. Энциклопедия обеспечивает читателю развитие и расширение мировоззрения. Кроме того хоть она и называется “Школьной энциклопедией”, но она интересна также и взрослым”,- отметил руководитель отдела арменоведения и общественных наук НАН РА Владимир Бархударян.
По словам Оганеса Айвазяна, уже есть необходимость переиздания первого тома, который был издан тиражом в 3000 экземпляров. Он также отметил, что государство предоставляет для издания энциклопедий 20 млн. драмов.