«Անհավանական է, բայց իր գոյության 67 տարվա ընթացքում Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախումբը (ՄՊԱՍՆ) առաջին անգամ ելույթ ունեցավ Երեւանում երեկ` նոյեմբերի 25-ին: Նվագախմբի երկրորդ համերգը կկայանա վաղը` նոյեմբերի 27-ին»,- պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` հայտնեց ՄՊԱՍՆ գեղարվեստական ղեկավար Պավել Կոգանը: Նրա խոսքով, նվագախմբի առաջին համերգին հայ հանդիսատեսը ջերմություն ցուցաբերեց եւ զարմացրեց իր երիտասարդությամբ:
«Կարելի է ասել, որ ՄՊԱՍՆ-ին Հայաստան է բերել մեծն Արամ Խաչատրյանը, որի տաղանդի առջեւ մենք գլուխ ենք խոնարհում եւ, կարծում եմ, բոլոր պրոֆեսիոնալ երաժիշտներն են ուրախությամբ օգտվում մեծ երգահանի հիշատակը հավերժացնելու հնարավորությունից»,- պարզաբանել է Պավել Կոգանը:

“Невероятно, но за 67 лет своего существования Московский государственный академический симфонический оркестр (МГАСО) впервые выступил в Ереване вчера, 25 ноября. Второй концерт оркестра состоится завтра, 27 ноября”, – отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net заявил художественный руководитель МГАСО Павел Коган. По его словам, на первом концерте оркестра армянский зритель проявил теплоту и удивил своей молодостью.
“Можно сказать, что МГАСО в Армению привел великий Арам Хачатурян, перед его талантом мы все приклоняемся и, думаю, все профессиональные музыканты с радостью пользуются возможностью соприкоснуться к увековечиванию памяти великого композитора”, – пояснил Павел Коган.