26 Նոյեմբեր 2009 - 16:29 AMT
«Հայաստանի ղեկավարությունը միշտ համարժեք է արձագանքում Ադրբեջանի բարձրաստիճան անձանց ռազմատենչ հայտարարություններին», – Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀԿ խորհրդարանական խմբավորման ղեկավար Գալուստ Սահակյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ադրբեջանական կողմի նախկին բոլոր եւ վերջին հայտարարությունները նրանց անզուսպ մոտեցումն է բանակցությունների հանդեպ եւ ոչ ավելին: Գալուստ Սահակյանը չբացառեց, որ ԼՂՀ-ի դեմ ադրբեջանական կողմից ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում Հայաստանն իսկապես կունենա օկուպացրած տարածքներ:
Նա նաեւ նշեց, որ Ադրբեջանի նախագահի եւ պաշտպանության նախարարի վերջին հայտարարությունները հիստերիայի ակնառու արտահայտություններ էին, որը ներքին օգտագործման եւ միջազգային հասարակայնության վրա ճնշում գործադրելու համար էր :
Սահակյանը հերթական անգամ ընդգծեց, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում հիմնական ուժերն ուղղված են ԼՂՀ կարգավիճակի հարցի լուծմանը: Գալուստ Սահակյանի կարծիքով, եթե Ադրբեջանն իսկապես ուզում է հակամարտության շուտափույթ կարգավորման հասնել, ապա պետք է համաձայնի բանակցություններին որպես լիիրավ կողմ Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության փաստի հետ: «Յուրաքանչյուր փաստաթուղթ պետք է համաձայնեցվի եւ բխի Արցախի շահերից», – նշեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը:

26 Ноябрь 2009 - 16:29 AMT
“Руководство Армении всегда адекватно реагирует на воинственные заявления высокопоставленных лиц Азербайджана”, – заявил на пресс-конференции в Ереване руководитель парламентской фракции РПА Галуст Саакян.
По его словам, все прежние заявления азербайджанской стороны, как и последнее, представляют собой несдержанный подход к переговорам, и не более того. Галуст Саакян не исключил, что в случае возобновления азербайджанской стороной военных действий против НКР, у Армения действительно могут появиться оккупированные территории.
Он также заметил, что последние заявления президента и министра обороны Азербайджана – наглядное проявления истерии, которое рассчитано как для внутреннего использования, так и для оказания давления на международное сообщество.
Саакян в очередной раз подчеркнул, что в нагорно-карабахском урегулировании основные усилия направлены на разрешение вопроса о статусе НКР. По мнению Галуста Саакяна, если азербайджанская сторона действительно желает скорейшего урегулирования конфликта, то должна согласиться с фактом участия Нагорного Карабаха в переговорах в качестве отдельной стороны. “Любой документ должен быть согласован и исходить из интересов народа Арцаха”, – подчеркнул глава фракции РПА.