27 Նոյեմբեր 2009 - 12:16 AMT
«Որպեսզի ամբողջությամբ պատկերացում կազմեի իմ ընտրած կերպարի մասին, ես դիմեցի Շարլ Ազնավուրին: Նա իր հոր մասին պատմեց հետեւյալը. «Միշա Ազնավուրյանն ուներ հարուստ երեւակայություն, լավ արտահայտված ինտելեկտուալ հումոր եւ երաժշտականություն»: Այս որակումն ինձ շատ օգնեց Ռոբերտի հետ աշխատելիս, քանի որ նա իր սովորության համաձայն, հերթական դառը վիրավորանքն էր հասցրել. ես պետք է երգեի գուսան Շահենի «Այսօր ես տեսա իմ սիրելիին» երգը: Միշա Ազնավուրը երգիչ էր, իսկ ես հեռու եմ երգից», – պատմում էր Ռոբերտ Գետիկյանի «Հանցագործ բանակ» ֆիլմի աշխատանքների մասին դերասան, բեմադրիչ Սերժ Ավետիքյանը : Ֆիլմի պրեմիերան Երեւանում կկայանա նոյեմբերի 29-ին:
Ֆիլմը պատմում է Ֆրանսիայի ազգային հերոս, ֆրանսիական հակաֆաշիստական կազմակերպության հայազգի անդամ Միսաք Մանուշյանի մասին: Կնոջ` Մելինե Մանուշյանի հետ միասին նա մասնակցել է ֆաշիստական զավթիչների դեմ ֆրանսիական ազատագրական շարժմանը: 1943 թ. օգոստոսից սկսած Մանուշյանի հրամանատարությամբ շարժման մասնակիցները կատարել են մոտ երեսուն հարձակում գերմանական զավթիչների դեմ: Մանուշյանին ձերբակալում է գերմանական հրամանատարությունը, նրան ենթարկում են կտտանքների եւ 3 ամիս անց ազատագրական խմբի 21 անդամների հետ միասին («Մանուշյանի խումբ) կախաղան են բարձրացնում:
Միշա Ազնավուրյանն ու նրա կինը` Քնարը, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին օգնում են Մելինե Մանուշյանին` ամուսնու ձերբակալումից առաջ եւ հետո:
«Ես կարծում եմ, Միսաք Մանուշյանի եւ ֆրանսիական դիմադրության երիտասարդ մասնակիցների ինտերնացիոնալ խմբի հերոսության մասին պատմող ֆիլմը հենց Միշա Ազնավուրյանի կերպարի շնորհիվ է ստացել թեթեւ երանգ, քանի որ նա շատ կենսուրախ մարդ է եղել: Իսկ Ազնավուրյան եւ Մանուշյան ամուսնական զույգերի հարաբերությունները միանգամայն նրբանկատորեն պատմում է հայ ընտանիքի մասին», – նշել է Սերժ Ավետիքյանը:
Ֆրանսիական դիմադրության մասնակիցներից մեկի` Թոմասի մոր` տիկին Էլեկի դերակատար Արիան Ասկարիդն իր հերթին ասաց. «Ինձ բախտ վիճակվեց խաղալու հերոսական կնոջ` տիկին Էլեկի դերը, ով չի վախեցել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում ֆաշիստական զավթիչների կողմից գրավված Փարիզի կենտրոնում պահել «Հրեական ռեստորան» անունով ռեստորանը, որի նկուղում թաքնվում էր իր ամուսինը եւ ժամանակը սպանում էր դասական գրականություն կարդալով: Նա կարողացավ մինչեւ կյանքի վերջ հավատարիմ մնալ որդու պայքարի ճշմարտացիությանը, չնայած որ 18-ամյա Թոմասը գնդակահարվեց Միսաք Մանուշյանի խմբի մյուս անդամների հետ միասին»:
Արիան Ասկարիդի խոսքերի համաձայն, «Հանցագործ բանակ» ֆիլմն արդեն գտել է իր դիտողներին, քանի որ նկարահանված է արհեստավարժ մակարդակով եւ այժմեական թեմա ունի:

27 Ноябрь 2009 - 12:16 AMT
“Для полноценного представления моего персонажа я обратился к Шарлю Азнавуру. Он, рассказывая о своем отце, дал следующее определение: “Миша Азнавурян был обладателем богатой фантазии, ярко выраженного интеллектуального юмора и музыкальности”. Это определение мне очень помогло в работе с Робером, так как он по своему обычаю преподнес очередную горькую пилюлю: я должен был петь песню гусана Шагена “Сегодня я увидел свою возлюбленную. Миша Азнавур был певцом, а я ведь далек от пения”, – рассказал актер, постановщик Серж Аведикян о работе над фильмом Робера Гедикяна “Преступная армия”, ереванская премьера которого состоится 29 ноября.
Фильм рассказывает о Мисаке Манушяне – французском антифашисте армянского происхождения, национальном герое Франции. Вместе с женой Мелинэ Манушян участвовал во французском сопротивлении против фашистских захватчиков. С августа 1943 группа под командованием Манушяна совершила почти тридцать успешных нападений на немецких оккупантов. Манушян был арестован немецким командованием, подвергался пыткам и спустя 3 месяца казнен вместе с 21 членом своей группы («группа Манушяна»).
Миша Азнавурян и его жена Кнар в годы Второй мировой войны помогали Мелинэ Манушян до и после ареста мужа.
“Я думаю фильм, который рассказывает о героизме Мисака Манушяна и интернациональной группы молодых участников французского сопротивления, именно благодаря образу Мишы Азнавуряна получил некую легкую окраску, так как на самом деле Миша был очень жизнерадостным человеком. А отношения между супружескими парами Манушян и Азнавурян очень деликатно рассказывают о нюансах жизни армянской семьи”,- отметил Серж Аведикян.
Исполнительница роли мадам Элек, матери одного из участников французского сопротивления Томаса, Ариан Аскарид в свою очередь сказала: “Мне довелось сыграть роль героической женщины: мадам Элек, которая не побоялась на протяжении Второй мировой войны в центре оккупированного фашистской армией Парижа держать ресторан с названием “Еврейский ресторан”, в подвале которого прятался ее муж и коротал время за чтением классической литературы. Она умудрилась до конца своих дней сохранить веру в правоту борьбы своего сына, несмотря на то, что 18-летний Томаса был расстрелян вместе с остальными членами группы Мисака Манушяна”.
По словам Ариан Аскарид, фильм “Преступная армия” уже нашел своего зрителя, так как снят на профессиональном уровне и на очень актуальную тему.