27 Նոյեմբեր 2009 - 12:30 AMT
Նոյեմբերի 27-ի միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի նիստում, որը վարում էր ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը , որոշում ընդունվեց ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության եւ Հայաստանի անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (IPAP) համապատասխան մշակել քաղաքացիական պաշտպանության հայեցակարգ, որը կներկայացվի ԱԱԽ-ի հաստատմանը մինչեւ 2010 թ. մայիսը:
ԱԱԽ քարտուղարը երկրի ազգային անվտանգության գործում կարեւորելով քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի ձեւավորումը, նշել է, որ հայեցակարգի ընդունումը կիրառական նշանակություն ունի քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտի ռազմավարական բարեփոխումների իրականացման եւ նորագույն սպառնալիքներին դիմակայելու համար:
Հայեցակարգի ընդունումը ենթադրում է քաղաքացիական պաշտպանության ներկա վիճակի գնահատում, միջազգային չափանիշներին համապատասխան համակարգի ձեւավորում, ճգնաժամային կառավարման ոլորտի կարողությունների ընդլայնում:
Երեւանում կստեղծվի ճգնաժամային կառավարման տարածաշրջանային կենտրոն, որը հետագայում կունենա նաեւ մարզային ստորաբաժանումներ, հաղորդում է ԱԱԽ մամլո գրասենյակը:

27 Ноябрь 2009 - 12:30 AMT
27-го ноября на заседании межведемственной рабочей группы, которое вел секретарь Совета национальной безопасности (СНБ) РА Артур Багдасарян, было принято решение, в соответствии со стратегией национальной безопасности РА и Плана действий индивидуального партнерства Армения – НАТО (IPAP), разработать национальную концепцию гражданской защиты, которая будет представлена на утверждение СНБ до мая 2010 года.
Секретарь СНБ, придав важность формированию национальной концепции гражданской защиты в деле обеспечения национальной безопасности страны, отметил, что принятие концепции имеет практическое значение для осуществления стратегических реформ в сфере гражданской защиты и противостояния новым угрозам.
Принятие концепции подразумевает оценку нынешнего состояния гражданской защиты, формирование системы гражданской защиты соответствующей международным стандартам и расширение возможностей сферы кризисного управления.
В Ереване будет создан региональный центр кризисного управления. В будущем также предполагается открытие областных подразделений центра, сообщает пресс-служба СНБ Армении.