27 Նոյեմբեր 2009 - 12:30 AMT
Նոյեմբերի 27-ի միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի նիստում, որը վարում էր ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը , որոշում ընդունվեց ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության եւ Հայաստանի անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (IPAP) համապատասխան մշակել քաղաքացիական պաշտպանության հայեցակարգ, որը կներկայացվի ԱԱԽ-ի հաստատմանը մինչեւ 2010 թ. մայիսը:
ԱԱԽ քարտուղարը երկրի ազգային անվտանգության գործում կարեւորելով քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի ձեւավորումը, նշել է, որ հայեցակարգի ընդունումը կիրառական նշանակություն ունի քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտի ռազմավարական բարեփոխումների իրականացման եւ նորագույն սպառնալիքներին դիմակայելու համար:
Հայեցակարգի ընդունումը ենթադրում է քաղաքացիական պաշտպանության ներկա վիճակի գնահատում, միջազգային չափանիշներին համապատասխան համակարգի ձեւավորում, ճգնաժամային կառավարման ոլորտի կարողությունների ընդլայնում:
Երեւանում կստեղծվի ճգնաժամային կառավարման տարածաշրջանային կենտրոն, որը հետագայում կունենա նաեւ մարզային ստորաբաժանումներ, հաղորդում է ԱԱԽ մամլո գրասենյակը:

27 November 2009 - 12:30 AMT
A meeting of inter-department working group on November 27 chaired by the secretary of the National Security Council (NSC) of Armenia Arthur Baghdasaryan decided to develop a national concept of civil defense in accordance with the RA National Security strategy and Armenia – NATO Individual Partnership Action Plan (IPAP). The concept will be presented to the National Security Council until May 2010.
The Secretary of the National Security Council, emphasizing the importance of the concept, particularly said the adoption of the concept is important for further implementation of reforms in the field of civil protection.
Regional Center for Crisis Management will be established in Yerevan with branches in regions, press office of the National Security Council of Armenia reported.