27 Նոյեմբեր 2009 - 12:48 AMT
«Ժառանգություն» կուսակցության երիտասարդական միությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի պաշտոնյաների վերջին ռազմաշունչ հայտարարությունների առնչությամբ: «Մենք` «Ժառանգություն» կուսակցության երիտասարդներս, համարելով, որ խաղաղությունն անանց արժեք է եւ քաջ գիտակցելով, որ պատերազմը երկու կողմերին էլ կբերի անհամար արհավիրքներ ու բազմաթիվ զոհեր, մերժում ենք ռազմական եղանակով ցանկացած խնդրի լուծում եւ դատապարտում ենք Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից սեփական ժողովրդին ռազմատենչ հիստերիայի մեջ ներքաշելու եւ նոր պատերազմի մղելու սադրանքը: Այդուհանդերձ, մենք գտնում ենք, որ պատերազմը կանխելու լավագույն ձեւը դրան պատրաստ լինելն է: Հայկական երկու պետություններն ու հասարակությունները ստեղծված իրավիճակում արցախյան ռազմաճակատում մարտական գործողությունների հնարավոր վերսկսմանը նախապատրաստվելու նպատակով պետք է ձեռնարկեն համարժեք արտակարգ գործողություններ:
Մենք կոչ ենք անում. ՀՀ Ազգային ժողովին` անհապաղ ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը` ստեղծելով պայմաններ անհրաժեշտ պահին ՀՀ նախագահության կողմից ԼՂՀ-ի գործադիր ճանաչման, ինչպեսեւ բոլոր ոլորտներում` ներառյալ պաշտպանության եւ անվտանգության, ՀՀ-ԼՂՀ երկկողմ միջպետական պայմանագրերի կնքման համար: Երկրերդը, ՀՀ կառավարությանը` վերանայել 2010թ. ՀՀ բյուջեի նախագիծը եւ վերականգնել ՀՀ ռազմական ծախսերի առնվազն 2009թ. մակարդակը, ինչպեսեւ շեշտակի ավելացնել ԼՂՀ-ին հատկացվելիք միջպետական վարկի ծավալները:
Առաջարկել ՀՀ եւ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարություններին`
1. ողջ չափահաս բնակչության շրջանում կազմակերպել քաղաքացիական պաշտպանության, ինչպես նաեւ մարտական գործողություններին մասնակցելու անհրաժեշտ ունակությունների եւ հմտությունների վերապատրաստման դասընթացներ ու վարժանքներ.
2. մշակել եւ հասարակություններին ներկայացնել ռազմական գործողությունների պայմաններում քաղաքացիական հասարակություն-բանակ փոխգործակցության գործուն ծրագիր»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայտարարությունով նաեւ կոչ է արվում ՀՀ ԱԳՆ-ին` պաշտոնական նոտա ուղղել ՀԱՊԿ շրջանակներում ՀՀ դաշնակից եւ ռազմական գործընկեր համարվող ՌԴ ԱԳՆ-ին` պահանջելով անհապաղ դադարեցնել Ադրբեջանին ցանկացած տեսակի ռազմական մատակարարումները եւ ռազմական համագործակցությունը, որոնք մինչ օրս իրականացվում են Մոսկվայի եւ Բաքվի միջեւ 2006թ. եւ 2008թ. կնքված համաձայնագրերի շրջանակներում կամ դրանցից դուրս:
«Հայաստանի, Արցախի եւ Սփյուռքի երիտասարդությանը` համախմբվել եւ թուլ չտալ որեւէ միակողմանի զիջում Արցախի հարցում, իսկ անհրաժեշտության դեպքում զենքը ձեռքին տեր կանգնել մեր հայրերի կռած հաղթանակներին: ՀՀ կուսակցությունների երիտասարդական կազմակերպություններին` հանդիպել եւ քննարկել Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Այս բոլոր գործողություններն օգտակար կլինեն անգամ այն դեպքում, եթե Ադրբեջանի ղեկավարության` պատերազմը վերսկսելու սպառնալիքները կրում են բացառապես քարոզչական բնույթ: Հակառակ դեպքում, եթե Ադրբեջանը նոր ագրեսիա սանձազերծի ԼՂՀ-ի եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ` հայկական զինված ուժերը վստահաբար կպահպանեն նախկինում կրած հաղթանակների լավագույն ավանդույթները եւ չեն սահմանափակվի միայն ինքնապաշտպանությամբ, այլ կզարգացնեն հակահարձակումը եւ կազատագրեն հայկական Գարդմանը` ներառյալ Գանձակը, ինչպեսեւ Նախիջեւանը` ապահովելով Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությանն անհրաժեշտ նոր բուֆերային գոտիներ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Hayk Youth and Student Union of Heritage Party disseminated November 27 a statement entitled «Let’s wake up and get ready for defense and retaliation» in connection with recent bellicose statement of Azeri high-ranking officials. The statement characterizes the recent bellicose statement of Azeri president as a challenge to the Republic of Armenia and Artsakh.
“The Azerbaijani leadership’s belligerent rhetoric and threats to resume the war have become more frequent recently. On the eve of the November 22 Munich meeting between the Armenian and Azerbaijani presidents, Ilham Aliyev stated that in case the meeting fails again to produce progress in the Karabakh settlement this time, Azerbaijan will resort to settling the conflict by military means. On November 25, Azerbaijani Defense Minister Safar Abiyev said that Azerbaijan sees no other way of settling the conflict than by military means. Under these circumstances, we consider it very dangerous that the serious challenges that the republics of Nagorno Karabakh and Armenia are facing are ignored, and that those statements are deemed as propaganda only.
We, the young members of the Heritage party, considering peace as precious value, and realizing that a war would lead to significant destruction and loss of lives to the both sides, reject any military settlement of the conflict, and condemn the Azerbaijani leadership’s attempts to provoke a war by engaging its own people in a war hysteria. Nevertheless, we think that the best way to prevent a war is to be prepared for one. To be ready for a possible resumption of the war on the Artsakh front, the two Armenian states and societies should initiate adequate extraordinary actions.
We call on:
– The National Assembly to immediately recognize the Nagorno Karabakh Republic, setting up conditions for recognizing the NKR by the Armenian government at an appropriate time, as well as for signing bilateral agreements between the Republic of Armenia and the NKR in all fields, including the defense and security fields;
– The Armenian cabinet to review the 2010 state budget and, at least, reinstate defense expenditure of the 2009 budget, as well as increase significantly the overall size of loans to the NKR;
– The Republic of Armenia and NKR defense ministries: 1. Organize trainings and exercises among the entire adult population for enhancing civil defense combat skills; 2. Develop a functional plan for the government-civil society cooperation in war time and present this plan to the public;
– The Armenian Foreign Ministry to send an official note to the Foreign Ministry of the Russian Federation, that is considered to be Armenia’s ally and strategic partner in the Collective Security Treaty Organization, demanding that any military supplies and cooperation under the 2006 and 2008 agreements between Moscow and Baku be discontinued immediately;
– The youth of Armenia, Artsakh and Diaspora unite not allow any unilateral concession in the Artsakh issue, and if needed, defend our victories with arms;
– Youth organizations of the Armenian political parties to organize meetings to discuss the situation on Artsakh.
All these actions will be helpful even if the Azerbaijani leadership’s threats to resume the war are only propaganda. Otherwise, if Azerbaijan unleashes a new war against the NKR and the Republic of Armenia, the Armenian armed forces will reinstate the previous victories and would not reserve to self-defense only but will turn to counterattacks and liberate the Armenia Gardman, including Gandzak, as well as Nakhijevan, securing new buffer zones for the security of Armenia and Artsakh.