Ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 1-ին հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցին կդառնա Ղրիմյան ազգագրական թանգարանի բաժինը, համաձայն ՂԻՀ Բարձրագույն Ռադայի նախագահ Անատոլի Գրիցենկոյի խոսքերի, հաղորդում է Analitika.at.ua-ը:
Հայ Առաքելական Եկեղեցու (ՀԱԵ) Ուկրաինյան թեմի ներկայացուցիչները Analitika.at.ua- թղթակցին հավաստիացրեցին, որ հայ հոգեւորականները հուսով են եւ աղոթում են, որպեսզի Սուրբ Խաչ եկեղեցին չխլեն ՀԱԵ Ուկրաինյան թեմից:
Հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցին Ուկրաինայի ազգային նշանակության հուշարձան է, պետական հաշվառման մեջ է 1963-ից: Գտնվում է անտառաշատ հարթավայրում` Ստառի Կռիմ (Կիրովյան շրջան) քաղաքից 3 կմ հեռավորության վրա: Վանքային համալիրի տարածքում առաջին եկեղեցին կառուցվել է 1358-ին:

28 Ноябрь 2009 - 13:51 AMT
С 1 декабря текущего года армянский монастырь Сурб-Хач станет отделом Крымского этнографического музея, ссылаясь на слова председателя Верховной Рады АРК Анатолия Гриценко, сообщает Analitika.at.ua.
Представители Украинской Епархии Армянской Апостольской Церкви (ААЦ) заверили, что армянские священнослужители надеются и молятся, чтобы Монастырь Сурб-Хач не отняли от Украинской Епархии ААЦ.
Армянский монастырь Сурб-Хач («Святой Крест») является памятником национального значения Украины, на государственном учете состоит с 1963 года. Расположен в лесистой долине, в 3-х км от города Старый Крым (Кировский район). Первый храм на территории монастыря построен в 1358 году.