2008թ. հունիսի 5-ին ՌԴ նախագահը հանդես եկավ Եվրաանվտանգության մասին պայմանագրի մշակման նախաձեռնությամբ, որով ռազմաքաղաքական անվտանգության ոլորտում նախատեսվում է ստեղծել Եվրաատլանտյան միասնական, անբաժան տարածք` վերջնականապես հրաժարվելով «սառը պատերազմի» ժառանգությունից: Այդ նպատակով Դմիտրի Մեդվեդեւը առաջարկել է ամրագրել միջազգային իրավունքում անվտանգության անբաժանելիության սկզբունքը: Խոսքը գնում է իրավաբանական պարտավորության մասին, որի համաձայն ոչ մի պետություն եւ ոչ մի միջազգային կազմակերպություն չեն կարող ամրապնդել իրենց անվտանգությունը այլ երկրների ու կազմակերպությունների անվտանգության հաշվին: Վերջին տարում տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում ռուսական կողմը Եվրաանվտանգության մասին պայմանագիր է նախապատրաստել: ՌԴ նախագահը հղել է այն համապատասխան երկրների ղեկավարներին, ինչպես նաեւ եվրա-ատլանտյան տարածքի միջազգային կազմակերպությունների` ՆԱՏՕ-ի, ԵՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի, ԵԱՀԿ-ի գործադիր ղեկավարներին: Դ.Մեդվեդեւն ընդգծել է, որ ՌԴ-ն բաց է առաջարկությունների համար:
Պայմանագրում, մասնավորապես, ասվում է, որ այդ պայմանագրի մասնակիցը չպետք է կատարի այնպիսի գործողություններ կամ միջոցառումներ, որոնք էապես կարող են անդրադառնալ այս պայմանագրի մեկ կամ մի քանի մասնակիցների անվտանգության վրա: «Այս պայմանագրի մասնակիցը թույլ չի տալիս, որ օգտագործվի իր տարածքը, ինչպես նաեւ ինքը չի օգտագործում ուրիշի տարածքը սույն պայմանագրի մեկ կամ մի քանի մասնակիցների դեմ զինված հարձակման նախապատրաստման կամ իրականացման համար: Եթե զինված հարձակում կամ հարձակման փորձ կատարվի սույն պայմանագրի մասնակցի դեմ, անհապաղ միջոցներ են ձեռնարկվում: Պայմանագրի մասնակիցը մեկ այլ մասնակցի դեմ զինված հարձակումը կարող է դիտարկել որպես հարձակում իր դեմ: Սույն պայմանագրով չեն ոտնահարվում մասնակիցների չեզոք մնալու իրավունքները: Սույն պայմանագիրը բաց է ստորագրման համար եվրաատլանտյան եւ եվրասիական տարածքի բոլոր պետությունների համար` Վանքուվերից մինչեւ Վլադիվոստոկ եւ հետեւյալ միջազգային կազմակերպությունների` ԵՄ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի, ՆԱՏՕ-ի համար: Սույն պայմանագիրը ենթակա է վավերացման այն ստորագրած երկրներում եւ հաստատման ու ընդունման այն ստորագրած միջազգային կազմակերպություններում»,-ասվում է Պայմանագրի նախագծում, հաղորդում է ՌԴ նախագահի մամլո ծառայությունը:

29 Ноябрь 2009 - 15:25 AMT
5 июня 2008 года президент России выступил с инициативой о разработке Договора о европейской безопасности. Ее суть – создать в области военно-политической безопасности в Евро-Атлантике единое, неразделенное пространство, чтобы окончательно разделаться с наследием «холодной войны». С этой целью Дмитрий Медведев предложил закрепить в международном праве принцип неделимости безопасности. Речь идет о юридическом обязательстве, в соответствии с которым ни одно государство и ни одна международная организация в Евро-Атлантике не могут укреплять свою безопасность за счет безопасности других стран и организаций.
По итогам состоявшихся за последний год обсуждений на различных многосторонних площадках российская сторона подготовила проект Договора о евробезопасности. Президент России направил его руководителям соответствующих стран, а также исполнительным главам международных организаций на евро-атлантическом пространстве: НАТО, Евросоюз, ОДКБ, СНГ, ОБСЕ. Дмитрий Медведев подчеркнул, что Россия открыта к предложениям по существу инициативы и рассчитывает на позитивный отклик партнеров и начало предметного разговора по конкретным элементам проекта договора.
В договоре, в частности, отмечается, что участник настоящего Договора не осуществляет действий или мероприятий, существенно затрагивающих безопасность одного или нескольких Участников настоящего Договора, не участвует в них или не поддерживает их. «Участник настоящего Договора не допускает использования его территории, а также не использует территорию другого Участника в целях подготовки или осуществления вооруженного нападения против одного или нескольких Участников настоящего Договора, или иных действий, существенно затрагивающих безопасность другого Участника или нескольких Участников настоящего Договора. Если произойдет вооруженное нападение на Участника настоящего Договора или возникнет угроза такого нападения, незамедлительно осуществляются действия. Участник вправе рассматривать вооруженное нападение на другого Участника как вооруженное нападение на него самого. Настоящий Договор не затрагивает права любого Участника на нейтралитет. Настоящий Договор открыт для подписания всеми государствами евроатлантического и евразийского пространства от Ванкувера до Владивостока и следующими международными организациями: Европейским союзом, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе, Организацией Договора о коллективной безопасности, Организацией Североатлантического договора, Содружеством независимых государств. Настоящий Договор подлежит ратификации подписавшими его государствами и утверждению или принятию подписавшими его международными организациями», – говорится в проекте Договора, передает пресс-служба президента РФ