30 Նոյեմբեր 2009 - 09:52 AMT
«Հայաստանում պաշտոնապես գրանցված է ՄԻԱՎ-ով հիվանդ 808 մարդ: Վարակման քանի դեպք է հարկավոր, քանի առողջ երեխա դեռ պետք է կորցնի իր հիվանդ ծնողներին, որպեսզի մեր բնակչությունը հասկանա, որ մեր առջեւ մեծ խնդիր է ծառացած»,-նոյեմբերի 30-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Դրական մարդկանց հայկական ցանց» հասարակական կազմակերպության նախագահ Անահիտ Հարությունյանը:
Հասարակական կազմակերպությունների ներկա գտնվող ներկայացուցիչերը նշել են հանրության անբավարար իրազեկությունը ՄԻԱՎ-ի վարակի փոխանցման ուղիների մասին, ինչը նպաստում է բնակչության շրջանում հիվանդության առավել մեծ տարածմանը, ինչպես նաեւ բացասական վերաբերմունքին այդ հիվանդությամբ տառապող մարդկանց հանդեպ: «Մեր երկրում կան միջոցներ ՄԻԱՎ-ի բուժման եւ կանխարգելման համար, սակայն քչերն են համարձակություն ունենում հաշվառման կանգնել եւ ստանալ այդ միջոցները, մեզ մոտ գործում է այդ միջոցների համընդհանուր հասանելիության ծրագիրը, սակայն ՄԻԱՎ-ով տառապող մարդկանց հանդեպ բացասական վերաբերմունքի պատճառով քչերն են համարձակություն ունենում հաշվառման կանգնել եւ ստանալ այդ միջոցները»,-ասել է «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» հասարակական կազմակերպության համանախագահ Հովահաննես Մադոյանը:
«Մենք կոչ ենք անում բոլորին միանալ ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի օրը կազմակերպվող մեծ ակցիային: Հատկապես կարեւորվում է այդ գործում լրագրողների դերը»,-ասել է Անահիտ Հարությունյանը:

«В Армении официально зарегистрировано 808 человек, живущих с ВИЧ, и сколько еще нужно случаев заражения, и сколько здоровых детей еще должны потерять своих больных родителей, чтобы наше население поняло, что перед нами стоит большая проблема», заявила на пресс-конференции 30 ноября председатель общественной организации “Армянская сеть позитивных людей” Анаит Арутюнян.
Присутствующие представители общественных организаций отметили отсутствие достаточной информированности общества о путях передачи ВИЧ, что способствует еще большему распространению болезни среди населения, а также отрицательное отношение людей к больным этим вирусом. «В нашем государстве есть средства для лечения и профилактики ВИЧ, у нас действует программа Всеобщей доступности этих средств: лекарств и средств профилактики, но из-за негативного отношения общества к людям, живущим с ВИЧ, немногие решаются встать на учет для получения этих средств»,- отметил сопредседатель общественной организации “Реальный мир, реальные люди” Ованес Мадоян.
«Мы призываем всех присоединиться к нашей большой акции в день борьбы со СПИД-ом. Особенно важную роль в этом деле мы отводим журналистам»,- отметила Анаит Арутюнян.