Լիսաբոնի պայմանագրի ուժի մեջ մտնելը լուրջ փոփոխությունների չի հանգեցնի Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի փոխարտգործնախարար Կարինե Ղազինյանը: «Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջեւ համագործակցություն է հաստատվել: Ինձ թվում է, որ բուն Եվրոպայում միայն կազմակերպչական փոփոխություններ կկատարվեն»,-ասել է Կարինե Ղազինյանը:
Հայաստանի փոխարտգործնախարարը հույս է հայտնել, որ Եվրոպայի ներսում կատարվող փոփոխությունները միայն կխորացնեն ու կընդլայնեն Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները: Ըստ նրա, պաշտոնական Երեւանն աշխատում է այդ ուղղությամբ: «Մենք երկխոսություն սկսեցինք ԵՄ-ի հետ մարդու իրավունքների հարցում եւ դեկտեմբերի 9-ին Երեւան կժամանի ԵՄ պատվիրակությունը` մարդու պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարմանն առնչվող հարցերի քննարկման նպատակով: Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ մենք ցանկանում ենք էլ ավելի մերձենալ եվրոպական ընտանիքին»,-ասել է Կ.Ղազինյանը:
Լիսաբոնի պայմանագրի ուժի մեջ մտնելուն նվիրված հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 1-ին Պորտուգալիայի մայրաքաղաքում: Պայմանագրով նախատեսվում են մի շարք ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ, որոնց գլխավոր նպատակն է բարելավել ԵՄ կառավարման կառուցվածքը` հաշվի առնելով նրա ընդլայնումը եւ բարելավել որոշումների կայացման մեխանիզմը: Լիսաբոնի պայմանագիրն առաջին անգամ ներմուծում է Եվրախորհրդի նախագահի պաշտոնը, որն ընտրվում է ԵՄ առաջնորդների կողմից 2,5 տարի ժամկետով, եւ ԵՄ միջազգային հարցերի բարձրաստիճան ներկայացուցչի պաշտոնը: Պայմանագրում կա նաեւ հոդված Եվրամիությունից դուրս գալու հնարավորության մասին:

Вступление в силу Лиссабонского договора не принесет серьезных изменений в отношениях Армения-ЕС. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявила заместитель министра иностранных дел Армении Карине Казинян. “Между Арменией и ЕС уже установлено сотрудничество. Мне кажется, что в самой Европе произойдут только организационные изменения”,- сказала Карине Казинян.
Замглавы МИД Армении выразила надежду, что изменения внутри Европы приведут только к расширению и углублению сотрудничества Армения-ЕС. По ее словам, официальный Ереван работает в этом направлении. “Мы начали с ЕС диалог по вопросам прав человека, и 9 декабря в Ереван прибудет делегация Евросоюза для обсуждения вопросов выполнения Арменией взятых на себя обязательств в сфере защиты прав человека. Все это говорит о нашем желании все больше сблизиться с европейской семьей”,- отметила Карине Казинян.
Торжественная церемония по случаю вступления в силу Лиссабонского договора состоится 1 декабря в столице Португалии. Договор предусматривает ряд институциональных реформ, главная цель которых – улучшить структуру управления ЕС с учетом его расширения и оптимизировать механизм принятия решений.
Лиссабонский договор впервые вводит пост председателя Евросовета, который избирается лидерами ЕС на два с половиной года, и высокого представителя ЕС по международным делам. В Договоре есть также статья о возможности выхода из Евросоюза.