«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից երկու ցմահ բանտարկյալների փախուստի վերաբերյալ տարբեր ԶԼՄ-երի հարցումներին ի պատասխան ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հարկ է համարում կրկին հայտարարել, որ չի կարող հրապարակել փախուստի մասին որեւէ տվյալ: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը, նախաքննությունը վարում է հատուկ քննչական ծառայությունը, եւ հաշվի առնելով գործի քննության գաղտնիությունը, նախարարության նախաձեռնությամբ որեւէ տվյալ չի կարող հրապարակվել:
Նոյեմբերի 27-ին, Երեւանի ժամանակով ժամը 18.00-ին ցմահ ազատազրկման դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանը եւ Մհեր Ենոքյանը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից փախուստի են դիմել: Այս մասին հաղորդել է ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության մամլո քարտուղար Արսեն Բաբայանը: Նրա խոսքերի համաձայն, տվյալ գործի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ: «Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ` փախուստի դիմած բանտարկյալներին հայկտնաբերելու համար: Այս պահին նրանց մասին ոչինչ հայտնի չէ», – ասել է նա:
34-ամյա Մհեր Ենոքյանը եւ 43-ամյա Սողոմոն Քոչարյանը, որոնք ցմահ դատապարտված են մարդասպանության համար, արդեն երկրորդ անգամ են փախուստի դիմում: Առաջին անգամ նրանք փախել են 2004 թ. դեկտեմբերին` «Գորիսի» ՔԿՀ-ից, բայց մի քանի օր հետո հայտնաբերվել են եւ տեղափոխվել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ:

В связи с многочисленными запросами со стороны различных СМИ по поводу побега из уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” двух пожизненно заключенных, Министерство юстиции РА сочло необходимым вновь заявить, что воздерживается от публикации данных о побеге. Как сообщает пресс-служба Минюста Армении, предварительное следствие ведет Специальная следственная служба и с учетом тайны следствия по данному уголовному делу какие-либо данные по инициативе министерства опубликованы быть не могут.
27 ноября в 18:00 по ереванскому времени двое пожизненно заключенных Согомон Кочарян и Mгер Енокян сбежали из ереванского уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен”. Об этом сообщил пресс-секретарь уголовно исполнительного управления Министерства юстиции РА Арсен Бабаян. По его словам, по данному факту возбуждено уголовное дело. «Предпринимаются необходимые меры для обнаружения сбежавших арестантов. На данный момент о сбежавших ничего не известно», – сказал он.
34-летний Мгер Енокян и 43-летний Согомон Кочарян, осужденные на пожизненное заключение за убийство, уже второй раз совершают побег. В первый раз они бежали в декабре 2004 года из УИУ “Горис”, однако спустя несколько недель были задержаны и переведены в УИУ “Нубарашен”.