30 Նոյեմբեր 2009 - 12:26 AMT
Աթենքում կկայանա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի Կազմակերպության արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը: Հանդիպմանը ենթադրվում է քննարկվել ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ օրակարգի կետերի վերաբերյալ դիրքերի համակարգման հարցը, ինչպես նաեւ կարծիքներով փոխանակվել ինքնին ՀԱՊԿ գործունեության արդիական խնդիրների շուրջ:
ՀԱՊԿ արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումն անցկացվում է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների` արտաքին քաղաքականության, անվտանգության ու պաշտպանության հարցերով 2009-2010թթ. Խորհրդատվությունների ծրագրին եւ Կորֆում եւ Նյու-Յորքում ընթացիկ տարվա ընթացքում տեղի ունեցած արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների նույնանման հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համապատասխան:
Հանդիպմանը, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստին կմասնակցի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, որը Աթենք կժամանի ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հունաստանի վարչապետ եւ արտգործնախարար Ջորջ Պապանդրեուի հրավերով:
ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ ընթացքում ծրագրվում է ԵԱՀԿ երեք «զամբյուղներին»` ռազմաքաղաքական, տնտեսաէկոլոգիական ու հումանիտար չափումներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ քննարկել:
ԵԱՀԿ Արտգործնախարարների խորհրդի 17-րդ նիստին պատրաստվել է ՀԱՊԿ երկրների համատեղ հայտարարությունը` ի օժանդակություն եվրոպական անվտանգության մասին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի նախաձեռնության: ՀԱՊԿ անդամ պետություններն առաջադրել են Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտի 65-ամյակի մասին նախարարական հռչակագրի նախագիծը, որն ուղղված է այդ պատերազմում զոհվածների հիշատակի պահպանությանը եւ պատմության կեղծման կանխմանը, հաղորդում է Հայաստանում ՀԱՊԿ ՏՕՄՀԿ ազգային ներկայացուցչությունը:

30 November 2009 - 12:26 AMT
Foreign Ministers from CSTO members states will have a non-formal meeting in Athens, Greece, to coordinate their positions on the clauses of CSTO Foreign Ministers’ meeting agenda and exchange views on the key issues concerning CSTO activities.
Event is organized in accordance with CSTO member states’ 2009-10 Consultation Plan on Foreign Policy, Security and Defense.
Discussion will be attended by CSTO Secretary General Nikolay Bprdyuzha who will leave for Greek capital by the invitation of OSCE Acting Chairman and Greek Foreign Minister George Popandreou.
The meeting will focus on a wide range of issues concerning OSCE’s political-military, economic-environmental and humanitarian dimensions.
CSTO member states have prepared a joint statement supporting Russian President Dmitry Medvedev’s initiative on elaborating a European Security Treaty. CSTO member states have proposed a draft ministerial declaration on the 65th anniversary of the end of World War II. Respecting the memory of those who died in the war, the document is aimed at suppressing attempts to falsify history, CSTO IPISC office in Yerevan reports.