30 Նոյեմբեր 2009 - 12:26 AMT
Աթենքում կկայանա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի Կազմակերպության արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը: Հանդիպմանը ենթադրվում է քննարկվել ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ օրակարգի կետերի վերաբերյալ դիրքերի համակարգման հարցը, ինչպես նաեւ կարծիքներով փոխանակվել ինքնին ՀԱՊԿ գործունեության արդիական խնդիրների շուրջ:
ՀԱՊԿ արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումն անցկացվում է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների` արտաքին քաղաքականության, անվտանգության ու պաշտպանության հարցերով 2009-2010թթ. Խորհրդատվությունների ծրագրին եւ Կորֆում եւ Նյու-Յորքում ընթացիկ տարվա ընթացքում տեղի ունեցած արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների նույնանման հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համապատասխան:
Հանդիպմանը, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստին կմասնակցի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, որը Աթենք կժամանի ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հունաստանի վարչապետ եւ արտգործնախարար Ջորջ Պապանդրեուի հրավերով:
ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ ընթացքում ծրագրվում է ԵԱՀԿ երեք «զամբյուղներին»` ռազմաքաղաքական, տնտեսաէկոլոգիական ու հումանիտար չափումներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ քննարկել:
ԵԱՀԿ Արտգործնախարարների խորհրդի 17-րդ նիստին պատրաստվել է ՀԱՊԿ երկրների համատեղ հայտարարությունը` ի օժանդակություն եվրոպական անվտանգության մասին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի նախաձեռնության: ՀԱՊԿ անդամ պետություններն առաջադրել են Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտի 65-ամյակի մասին նախարարական հռչակագրի նախագիծը, որն ուղղված է այդ պատերազմում զոհվածների հիշատակի պահպանությանը եւ պատմության կեղծման կանխմանը, հաղորդում է Հայաստանում ՀԱՊԿ ՏՕՄՀԿ ազգային ներկայացուցչությունը:

В Афинах состоится неформальная встреча министров иностранных дел государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности. На встрече предполагается обсудить вопрос координации позиций по пунктам повестки дня СМИД ОБСЕ, а также обменяться мнениями по актуальным проблемам деятельности самой ОДКБ.
Неформальная встреча министров иностранных дел государств-членов ОДКБ проводится в соответствии с Планом консультаций представителей государств-членов ОДКБ по вопросам внешней политики, безопасности и обороны на 2009 – 2010 и договоренностями, достигнутыми в ходе аналогичных встреч глав внешнеполитических ведомств, прошедших в течение текущего года на Корфу и в Нью-Йорке.
Во встрече, а также в заседании СМИД ОБСЕ примет участие генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа, который прибудет в Афины по приглашению действующего председателя ОБСЕ, премьер-министра, министра иностранных дел Греции Джорджа Папандреу.
В ходе СМИД ОБСЕ планируется обсудить широкий круг вопросов, касающийся всех трех «корзин» – военно-политического, экономико-экологического и гуманитарного измерений ОБСЕ.
К 17-му заседанию Совета министров иностранных дел ОБСЕ подготовлено совместное заявление стран ОДКБ в поддержку инициативы президента Российской Федерации Дмитрия Медведева о разработке Договора о европейской безопасности. Государства-члены ОДКБ выдвинули проект министерской декларации о 65-летии окончания Второй мировой войны, который направлен на сохранение памяти о погибших в этой войне и пресечение попыток фальсификации истории, сообщает национальное представительство МОЦИП ОДКБ в РА.