Բանասիրական գիտությունների թեկնածու Սուսաննա Հովհաննիսյանը հսկայածավալ աշխատության` գրող Հովհաննես Թումանյանի գիտական կենսագրության հեղինակն է:
«Այն միանգամայն նոր խոսք է Թումանյանի մասին գրված բոլոր կենսագրականների շարքում: Որքան էլ զարմանալի լինի, մինչ օրս լույս չի տեսել Թումանյանի ոչ մի գիտական կենսագրական, որտեղ նկարագրված լինի նրա կյանքը 1900 թ.-ից հետո: գոյություն ունեցող բոլոր կենսագրականները նկարագրում են նրա մանկությունն ու պատանեկությունը», – PanARMENIAN.Net -ի հետ զրույցի ընթացքում ասաց Սուսաննա Հովհաննիսյանը: Նա նաեւ ընդգծեց, որ իր գիրքը բացահայտում է 1900-1912 թթ. ընթացքում մեծ գրողի կյանքի բոլոր կարեւոր իրադարձությունները` ե’ բացասական , ե’ւ դրական:
Գիրքը գրվել է մայիսին, սակայն դեռեւս չի հրատարակվել միջոցներ չլինելու պատճառով: «Պուշկինի գիտական կենսագրության բացակայությունը Մոսկվայում անվանել են մշակութային կորուստ, իսկ մեր կառավարությունը նույնիսկ չի մտածում օգնել հայ հանճարեղ գրող Հովհաննես Թումանյանի գիտական կենսագրության հրատարակման գործին», – նշեց Սուսաննա Հովհաննիսյանը:
Բոլոր ժամանակների ամենայն հայոց հանճարեղ գրող, հասարակական գործիչ Հովհաննես Թադեւոսի Թումանյանը ծնվել է 1869 թ. փետրվարի 19-ին, Լոռու Դսեղ գյուղում (Հյուսիսային Հայաստան), հոգեւորականի ընտանիքում: 1878-83 թթ. Թումանյանն ստանում է նախնական կրթություն Ջալալօղլու (Ստեփանավան) դպրոցում, այնուհետեւ տեղափոխվում է Թիֆլիսի Ներսիսյան դպրոց (Թբիլիս` Վրաստանի մայրաքաղաք): Երեք տարի սովորելուց հետո բացառապես ֆինանսական դժվարությունների պատճառով նա դուրս է գալիս դպրոցից: Գրել սկսել է 80-ականների կեսերից, բայց որպես բանաստեղծ ճանաչման է հասնում 1890 թ. , երբ լույս տեսնում նրա բանաստեղծությունների առաջին ընտրանին: Թումանյանը մահացել է 1923 թ. :

30 Ноябрь 2009 - 13:06 AMT
Кандидат филологических наук Сусанна Оганесян является автором грандиозной работы – научной биографии писателя Ованеса Туманяна.
“Это абсолютно новое слово среди всех написанных биографий Туманяна. Как это ни странно, по сей день не вышло ни одной научной биографии Туманяна, описывающей его жизнь после 1900 года. Все существующие работы описывают его детство и юность”,- отметила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Сусанна Оганесян. Она подчеркнула также, что ее книга раскрывает все важные события в жизни великого писателя в период с 1900 по 1912 год, как положительные, так и отрицательные.
Книга написана в мае, однако пока не опубликована из-за отсутствия средств. “Отсутствие научной биографии Пушкина в Москве назвали культурной потерей, а наше правительство даже не думает помогать публикации научной биографии величайшего писателя Армении Ованеса Туманяна”, – отметила Сусанна Оганесян.
Ованес Тадевосович Туманян — величайший армянский писатель всех времен, общественный деятель, родился 19 февраля 1869г., в Лори, селе Дсех (Северная Армения), в семье священника. В 1878-83 Туманян получил начальное образование в школе Джалалогли (Степанаван), а затем перевелся в школу Нерсесян в Тифлисе (Тбилиси, столица Грузии). После 3 лет учебы он оставил школу, главным образом из-за финансовых трудностей. Писать начал в середине 80-х гг., но как поэт получил известность в 1890 году, когда вышел в свет его первый стихотворный сборник. Туманян скончался в 1923 году.