«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման մեջ դեռեւս վաղ է խոսել զգալի տեղաշարժերի մասին եւ կարելի է առաջընթաց արձանագրել միայն այն հարցում, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ երկկողմ հանդիպումները շարունակվում են: Եւ այսօր Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումն Աթենքում դրա վառ օրինակն է»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Խոսելով ադրբեջանցի բարձրաստիճան անձանց վերջին ռազմատենչ հայտարարությունների մասին` Մյունխենում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից առաջ եւ հետո, Շարմազանովը նշեց, որ դրանք նախատեսված էին ներքին օգտագործման համար, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, Թուրքիայի ու որոշ իմաստով նաեւ Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու փորձ էին: «Բայց մենք պետք է հիշենք, որ ադրբեջանական կողմն առաջին անգամ չէ նման հայտարարություններ կատարում, շատ ավելի կոշտ հայտարարություններով հանդես էին գալիս Ադրբեջանի նախկին նախագահներ Մութալիբովը, Էլչիբեյը, բայց արդյունքում մենք ունենք անկախ ԼՂՀ»,- ընդգծեց ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարը:
Նա ընդգծեց նաեւ, որ երեկ` նոյեմբերի 29-ին, եվրոպական Euro News ալիքով ելույթ ունեցավ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, որը տիտրերում նշվեց որպես «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ», ինչը նույնպես ՀՀ նախաձեռնողական քաղաքականության արդյունքն է:

30 Ноябрь 2009 - 14:14 AMT
“В нагорно-карабахском урегулировании о реальных и ощутимых сдвигах говорить пока рано и прогресс можно зафиксировать лишь в том, что двухсторонние встречи между Арменией и Азербайджаном продолжаются. И сегодняшняя встреча министров ИД Армении и Азербайджана в Афинах тому наглядный пример”, – на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
Говоря о последних воинственных заявлениях азербайджанских высокопоставленных лиц до и после встречи президентов Армении и Азербайджана в Мюнхене, Шармазанов отметил, что они были предназначены для внутреннего пользования, а также являлись попыткой оказать давление на сопредседателей Минской группы ОБСЕ, на Турцию, и в некотором смысле, на Армению. “Но мы должны помнить, что подобные заявления азербайджанская сторона делает не впервые, с еще более жесткими заявлениями выступали экс-президенты Азербайджана Муталибов, Эльчибей, но в результате мы имеем независимую НКР”, – подчеркнул секретарь фракции РПА.
Он также подчеркнул, что вчера, 29 ноября, по европейскому каналу EuroNews выступил президент НКР Бако Саакян, где в титрах было указано “президент Нагорно-Карабахской Республики”, что также является результатом инициативной политики РА.