«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման մեջ դեռեւս վաղ է խոսել զգալի տեղաշարժերի մասին եւ կարելի է առաջընթաց արձանագրել միայն այն հարցում, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ երկկողմ հանդիպումները շարունակվում են: Եւ այսօր Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումն Աթենքում դրա վառ օրինակն է»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Խոսելով ադրբեջանցի բարձրաստիճան անձանց վերջին ռազմատենչ հայտարարությունների մասին` Մյունխենում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից առաջ եւ հետո, Շարմազանովը նշեց, որ դրանք նախատեսված էին ներքին օգտագործման համար, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, Թուրքիայի ու որոշ իմաստով նաեւ Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու փորձ էին: «Բայց մենք պետք է հիշենք, որ ադրբեջանական կողմն առաջին անգամ չէ նման հայտարարություններ կատարում, շատ ավելի կոշտ հայտարարություններով հանդես էին գալիս Ադրբեջանի նախկին նախագահներ Մութալիբովը, Էլչիբեյը, բայց արդյունքում մենք ունենք անկախ ԼՂՀ»,- ընդգծեց ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարը:
Նա ընդգծեց նաեւ, որ երեկ` նոյեմբերի 29-ին, եվրոպական Euro News ալիքով ելույթ ունեցավ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, որը տիտրերում նշվեց որպես «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ», ինչը նույնպես ՀՀ նախաձեռնողական քաղաքականության արդյունքն է:

30 November 2009 - 14:14 AMT
We can observe tangible progress in Karabakh settlement talks in case bilateral meetings continue, Secretary of Republican faction Edward Sharmazanov finds. “Today’s meeting between Armenian and Azeri Foreign Ministers is a fair example of that,” he told today a news conference in Yerevan.
Touching on Azeri senior officials’ bellicose statements made before and after the Munich meeting, he said they were intended for domestic consumption, and were aimed at exerting pressure upon OSCE MG, Turkey and partially Armenia. “We must realize that this is not the first time Azeri side is making such statements. Tougher statements made previously by ex-Presidents Mutablibov and Elchibey resulted in the creation of an independent Nagorno Karabakh Republic,” RPA faction secretary stressed.
At that, he noted that NKR President Bako Sahakyan’s speech transmitted by Euronews on Sunday, November 29, was accompanied by a subtitle reading “President of Nagorno Karabakh Republic”.