30 Նոյեմբեր 2009 - 16:15 AMT
Հովհաննես Հովհաննիսյան. ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը երկիրը կանգնեցրել է փակուղու առաջ
«Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության 12-դ համագումարին ՀՀ վարչապետին պետք էր հայտարարել անվստահության քվե, եւ ոչ թե ընտրել նրան այդ կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ», – հայտարարել է ՀՀԿ-ի խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում Հայաստանի Լիբերալ կուսակցության (ՀԼԿ) նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանի խոսքերով, ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը երկիրը կանգնեցրել է փակուղու առաջ: Հայաստանում գրանցվել է 18.6% տնտեսական անկում: Նա նաեւ նշել է, որ աննպատակահարմար է վարկեր ստանալ դրսից, քանի որ Հայաստանի արտաքին պարտքը հասել է ՀՆԱ-ի 36%, եւ հետագայում Հայաստանը չի կարողանա սպասարկել այն: «Պետք է հասկանալ, որ եվրոպական վարկերը, Հայաստանին տրվում են որոշ քաղաքական հարցեր լուծելու համար, որպես պատասխան, այսինքն հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավում եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորում:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ եթե ՀՀ կառավարությունը չմտցնի լուրջ փոփոխություններ երկրի տնտեսական քաղաքականության մեջ, ապա ՀՀ-ը 2010 թ-ց ի վիճակի չի լինի վճարել նույնիսկ թոշակները:
Խոսելով ՀՀ վարչապետի, տնտեսության եւ ֆինանսների նախարարների ՀՀԿ-ն անդամակցության մասին Հովհաննիսյանը նշել է, որ երկրում երկրում ընթանում է տոտալ «հանրապետականացում», որը նման է Կոմունիստական կուսակցության քաղաքականությունը խորհրդային ժամանակաշրջանում:
Իր հերթին, Մկրտիչ Մինասյանը նշեց, որ պարտք են տալիս այն պետությանը, որը ի վիճակի է այն վերադարձնել: Նա նաեւ հաղորդել է, որ վարկերի որոշ մասը 2010 թ-ն կուղղվի սոցիալական ծրագրերի իրականացմանը, իսկ հիմնական մասը` փոքր եւ միջին բիզնեսի ֆինանսավորման համար է:
Մինասյանը չհամաձայնվեց ՀԼԿ-ն առաջնորդի թոշակներին վերաբերվող կարծիքի հետ, եւ նշեց, որ նման բան տեղի չի ունենա: Նա ընդգծեց, որ պետք չէ խուճապ առաջացնել հասարակության մեջ նմանատիպ հայտարարություններով:

«На 12-ом съезде Республиканской партии Армении нужно было объявить вотум недоверия премьер-министру РА, а не избирать его в качестве члена исполнительного органа этой партии», – заявил председатель Либеральной партии Армении (ЛПА) Оганес Оганесян на совместной пресс-конференции с депутатом парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Мкртычем Минасяном.
По словам Оганесяна, экономическая политика правительства загнала страну в тупик, и в Армении зафиксирован 18.6%-ый экономический спад. Он также добавил, что на этом фоне нецелесообразно получение кредитов извне, так как внешний долг Армении достиг 36% ВВП, и в будущем Армения будет неспособна обслуживать его. «Нужно понимать, что подобные европейские кредиты, о которых говорил президент РА в своем выступлении на съезде РПА, Армении даются в ответ на решение политических задач, то есть нормализации армяно-турецких отношений и урегулирования нагорно-карабахского конфликта», – подчеркнул лидер ЛПА.
Он также добавил, что если правительство Армении не внесет реальные изменения в экономическую политику страны, то с апреля 2010 года РА не будет в состоянии выплачивать даже пенсии.
Говоря о вступлении в ряды РПА премьер-министра Армении, министра финансов и министра экономики, Оганесян отметил, что в стране идет тотальная «республиканизация», которая напоминает политику Коммунистической партии в период СССР.
В свою очередь Мкртыч Минасян отметил, что в долг дают тому государству, которое в состоянии вернуть его. Он также сообщил, что некоторая часть взятых кредитов будет направлена в 2010 году на реализацию социальных программ, а основная часть – на финансирование малого и среднего бизнеса.
Минасян не согласился с лидером ЛПА в вопросе пенсий и отметил, что ничего подобного не произойдет, подчеркнув, что не следует подобными заявлениями распространять панику среди общества.