30 Նոյեմբեր 2009 - 16:41 AMT
Այսօր ՀՅ Դաշնակցություն Բյուրոյի «Քրիստափոր Միքայելյան» կենտրոն այցելեց ԱՄՆ պետդեպարտմենտի Կովկասյան հարցերի եւ տարածաշրջանային հակամարտությունների գրասենյակի տնօրեն Էթան Ա. Գոլդրիչը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան պաշտոնյաների ընկերակցությամբ:Է.Գոլդրիչինընդունեցին ՀՅԴՀայաստանի Գերագույնմարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը, ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Աղվան Վարդանյանը եւ ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատսխանատու Կիրո Մանոյանը:
Արմեն Ռուստամյաննու ԱղվանՎարդանյանը ներկայացրեցինԴաշնակցությանկեցվածքը երկրումտիրողընկերային-տնտեսական հարցերիեւ ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների եւ Արցախի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացի կապակցությամբ:
ՀՅԴ ներկայացուցիչները շեշտեցին, որ տարածաշրջանում տեւական կայունության ձեռքբերման համար անհրաժեշտ է, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները իսկապես լինեն առանց Թուրքիայի կողմից առաջ քաշվող նախապայմանների, իսկ Ղարաբաղի հիմնահարցում` միջազգային համայնքը չպետք է անարձագանք թողնի Ադրբեջանի ռազմատենչ սպառնալիքները, հաղորդում է ՀՅ Դաշնակցության մամլո ծառայությունը:

Директор офиса по Кавказу и региональным конфликтам Госдепартамента США Итон Голдрич посетил центр «Христофор Микаелян» Бюро АРФ Дашнакцутюн в Ереване, где встретился с представителем Верховного органа АРФД Армении Арменом Рустамяном, членом Бюро АРФД Агваном Варданяном и руководителем офиса «Ай Дат» и по политическим вопросам Бюро АРФД Киро Манояном.
В ходе встречи американскому дипломату были представлены позиции АРФД по социально-экономическому положению Армении, вопросам демократии. Особое внимание на встрече было уделено нормализации армяно-турецких отношений и урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Представители АРФД также отметили, что для достижения долгосрочного мира и стабильности в регионе необходимо, чтобы Армения и Турция нормализовали отношения без предусловий, а в вопросе карабахского урегулирования международное сообщество не должно оставлять без внимания милитаристские заявления Баку, сообщает пресс-служба АРФ Дашнакцутюн.