Նոյեմբերի 27-ին «Եվրոպական քաղաքականության կենտրոնը» Բրյուսելում կազմակերպել է «Կայունությունը եւ անվտանգությունը ԵՄ արեւելյան հարեւանությունում» խորագրով համաժողովը: Համաժողովին մասնակցել է Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանը: Որպես բանախոսներ միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանը, Ուկրաինայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Կոստանտին Ելիսեեւը, Ադրբեջանի դեմոկրատական բարեփոխումների կուսակցության նախագահ Ասիմ Մոլազադեն: Ելույթներ են ունեցել նաեւ ԵՄ խորհրդի, ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ առաքելության եւ Բրյուսելի ազատ համալսարանի ներկայացուցիչները:
Համաժողովին մասնակցել են ԵՄ կառույցների պաշտոնյաներ, Բրյուսելում հավատարմագրված դիվանագետներ, լրագրողներ, հետազոտողներ, ուսանողներ:Արման Կիրակոսյանն իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանի եվրոպական քաղաքականությանը՝ կանգ առնելով Արեւելյան գործընկերության ընձեռած հնարավորությունների վրա: Նա ողջունել է ԵՄ խորհրդում Հայաստանի հետ ասոցիացման պայմանագրի շուրջ բանակցությունների մանդատի քննարկման մեկնարկը, ընդգծել է, որ հայկական կողմը պատրաստակամ է սկսել բանակցությունները նաեւ ազատ առեւտրի եւ մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի պարզեցման համաձայնագրերի շուրջ:
Ա. Կիրակոսյանըներկայացրելէնաեւ արցախյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերջին զարգացումները:Նույն օրն Արման Կիրակոսյանը մասնակցել է նաեւ «Հայաստանի եվրոպական բարեկամներ» հասարակական կազմակերպության կազմակերպած կլոր սեղանին, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

27 ноября “Центр Европейской политики” в Брюсселе организовал конференцию “Стабильность и безопасность в Восточном партнерстве ЕС”, в которой принял участие замминистра иностранных дел Армении Арман Киракосян. Вместе с армянским дипломатом на конференции выступили замминистра ИД Украины Константин Елисеeв, председатель Партии демократических реформ Асим Моллазаде из Баку, а также представители Совета Евросоюза и представитель миссии США в НАТО.
По словам Армана Киракосяна, Восточное партнерство предоставляет большие возможности для евроинтеграции стран-участниц проекта. Замминистра иностранных дел Армении также приветствовал начало обсуждения по переговорам об ассоциативном договоре между Арменией и ЕС.
«Армянская сторона готова начать переговоры о режиме свободной торговли и упрощении визового режима между Арменией и странами ЕС», – подчеркнул армянский дипломат.
Он также представил последние процессы в нормализации армяно-турецких отношений и урегулировании карабахского конфликта, сообщает пресс-служба МИД РА.