Նոյեմբերի 27-ին «Եվրոպական քաղաքականության կենտրոնը» Բրյուսելում կազմակերպել է «Կայունությունը եւ անվտանգությունը ԵՄ արեւելյան հարեւանությունում» խորագրով համաժողովը: Համաժողովին մասնակցել է Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանը: Որպես բանախոսներ միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանը, Ուկրաինայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Կոստանտին Ելիսեեւը, Ադրբեջանի դեմոկրատական բարեփոխումների կուսակցության նախագահ Ասիմ Մոլազադեն: Ելույթներ են ունեցել նաեւ ԵՄ խորհրդի, ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ առաքելության եւ Բրյուսելի ազատ համալսարանի ներկայացուցիչները:
Համաժողովին մասնակցել են ԵՄ կառույցների պաշտոնյաներ, Բրյուսելում հավատարմագրված դիվանագետներ, լրագրողներ, հետազոտողներ, ուսանողներ:Արման Կիրակոսյանն իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանի եվրոպական քաղաքականությանը՝ կանգ առնելով Արեւելյան գործընկերության ընձեռած հնարավորությունների վրա: Նա ողջունել է ԵՄ խորհրդում Հայաստանի հետ ասոցիացման պայմանագրի շուրջ բանակցությունների մանդատի քննարկման մեկնարկը, ընդգծել է, որ հայկական կողմը պատրաստակամ է սկսել բանակցությունները նաեւ ազատ առեւտրի եւ մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի պարզեցման համաձայնագրերի շուրջ:
Ա. Կիրակոսյանըներկայացրելէնաեւ արցախյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերջին զարգացումները:Նույն օրն Արման Կիրակոսյանը մասնակցել է նաեւ «Հայաստանի եվրոպական բարեկամներ» հասարակական կազմակերպության կազմակերպած կլոր սեղանին, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

30 November 2009 - 17:34 AMT
“Center for European Policy” organized a conference “Stability and security in the EU Eastern Partnership” on November 27 in Brussels. The conference was attended by the Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Arman Kirakosyan, as well as Deputy Foreign Minister of Ukraine Konstantin Eliseev, representatives of the EU Council and a representative of the U.S. mission to NATO.
According to Arman Kirakosyan, Eastern Partnership provides a great opportunity of European integration for countries participating in the project. Armenian Deputy Foreign Minister also welcomed the launch of discussions on negotiations over the associative agreement between Armenia and the EU.
“The Armenian side is ready to begin negotiations over the free trade regime and simplification of visa regime between Armenia and the EU”, the Armenian diplomat said.
He also dwelled on recent developments in Armenia-Turkey rapprochement and the Karabakh conflict, press service of the Foreign Ministry of Armenia reports.