1 Դեկտեմբեր 2009 - 08:10 AMT
Հաագայի միջազգային տրիբունալն այսօր լսումներ է սկսում Սերբիայից Կոսովոյի անկախության հռչակման օրինականության վերաբերյալ: Կոսովոյի հարցը կքննեն 15 անկախ դատավորներ ինը օրվա ընթացքում: Այդ գործընթացն արդեն աննախադեպ են համարում: Լսումներին կմասնակցեն ՄԱԿ-ի ԱԽ բոլոր հինգ մշտական անդամների` ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Մեծ Բրիտանիայի եւ Ֆրանսիայի ներկայացուցիչները, հաղորդում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
2008թ. փետրվարի 17-ին Կոսովոն միակողմանի կարգով անկախություն հռչակեց: Չնայած պաշտոնական Սերբիայի բողոքներին, Կոսովոյի անկախությանը սատարեց 63 երկիր, որոնց թվում մեծամասնությունը ԵՄ երկրներն են ու ԱՄՆ-ն:

1 Декабрь 2009 - 08:10 AMT
В Гаагском Международном трибунале сегодня начнутся слушания по делу о законности провозглашения независимости Косово от Сербии. Косовский вопрос будут разбирать 15 независимых судей в течение ближайших девяти дней. Этот процесс уже назвали беспрецедентным. В слушаниях примут участие представители всех пяти постоянных членов Совбеза ООН — России, США, Китая, Великобритании и Франции, передает Reuters.
17 февраля 2008 года Косово в одностороннем порядке провозгласило независимость от Сербии. Несмотря на протесты официального Белграда, независимость Косово поддержали 63 страны, среди которых большинство стран Европейского союза и США.