Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության եւ Հայաստանի Ֆրանսիական համալսարանի նախաձեռնությամբ Երեւանում տեղի ունեցավ «Լիսաբոնի համաձայնագիր. 21-րդ դարի Եվրոպայի հետ» թեմայով համաժողովը: Համաժողովի աշխատանքին մասնակցեցին ՀՀ փոխարտգործնախարար Կարինե Ղազինյանը, ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դը Լուցենբերգերը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Սերժ Սմեսովը, քաղաքագետներ, ուսանողներ:
«2007թ. հենց այս օրը ԵՄ 27 երկրներ ստորագրեցին Լիսաբոնի համաձայնագիրը, որն ուժի մեջ է մտնում այսօր: Եվրոպայում նոր մարտահրավերներ են առաջանում, որոնց դիմակայել կարող է միայն միասնական Եվրոպան»,-հայտարարել է Արթուր Բաղդասարյանը: Ըստ նրա, Հայաստանն ուշադիր հետեւում է այդ գործընթացին, քանի որ Երեւանը վճռական է եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելու իր ցանկության մեջ:
«Լիսաբոնի համաձայնագրով նախատեսված բարեփոխումները հետաքրքրում են Հայաստանին, քանի որ նա «Արեւելյան գործընկերություն» նախագծի մասնակից է: 2010թ. Հայաստանը շուրջ 100 մլն եվրո կստանա ԵՄ-ից երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրագործման համար»,-ասել է ՀՀ ԱԱԽ քարտուղարը: Նա հույս է հայտնել, որ Լիսաբոնի համաձայնագիրը թույլ կտա Հայաստանին առավելապես մերձենալ ԵՄ-ին:

По инициативе делегации Еврокомиссии в Армении и Французского университета в Армении в Ереване состоялась конференция по теме «Лиссабонский договор: Вместе с Европой XXI века». В работе конференции принимали участие заместитель министра иностранных дел Армении Карине Казинян, секретарь Совета национальной безопасности РА Артур Багдасарян, глава миссии Еврокомиссии в Армении, посол Рауль де Луценбергер, посол Франции в Армении Серж Смесов, политологи, студенты.
“В 2007 году именно в этот день 27 стран ЕС подписали Лиссабонский договор, который вступает в силу сегодня. В Европе возникают новые вызовы, противостоять которым может только единая Европа”,- выступая на открытии конференции, заявил Артур Багдасарян. По его словам, Армения внимательно следила за этим процессом, поскольку Ереван решителен в своем желании интегрироваться в европейские структуры.
“Предусмотренные Лиссабонским договором реформы интересуют и Армению, поскольку она является участницей проекта “Восточное партнерство”. В 2010 году Армения получит от ЕС около 100 миллионов евро для реализации институциональных реформ в стране”,- отметил секретарь СНВ РА. Он выразил надежду, что Лиссабонский договор поможет Армении еще более сблизиться с ЕС.