1 Դեկտեմբեր 2009 - 11:11 AMT
ՀՀ կառավարությունում կքննարկեն հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման օրինականությունը: Այդ մասին հայտարարել է Երեւանում կուսակցության եւ հասարակական կազմակերպությունների հավաքում, որոնք դեմ են Արձանագրություններին, ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: «ԴԵկտեմբերի 9-ն մենք կներկայացնենք այդ հարցը ՀՀ ԱԺ-ի քննարկմանը», – ասել է պատգամավորը:
Ինչպես հաղորդել է Մինասյանը, ավելի վաղ ՀՅԴ խմբակցությունը հարցում է արել ՀՀ կառավարությանը, որում պահանջել է ներկայացնել հայ-թուրքական հարաբերությունների ողջ գործընթացը: «Կառավարության պատասխանը մեզ չբավարարեց: Բացի այդ, այն պարունակում է բազմաթիվ անգրագետ ձեւակերպումներ, որոնք վկայում են երկրի Սահմանադրության խախտման մասին», – նշել է նա:
Բացի այդ, Արծվիկ Մինասյանը հայտարարել է, որ ՀՅԴ-ն պատրաստ է դատական կարգով բողոքարկել կառավարության պատասխանը:

1 Декабрь 2009 - 11:11 AMT
Вопрос законности всего процесса нормализации армяно-турецких отношений будет поднят в парламенте Армении. Об этом в Ереване на собрании партий и общественных организаций, выступающих против парафированных Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений, заявил депутат от фракции АРФД Арцвик Минасян. «9 декабря, во второй половине заседания мы представим этот вопрос на обсуждение в Национальном Собрании Армении»,- сказал депутат.
Как сообщил Арцвик Минасян, ранее фракция АРФД отправила запрос правительству Армении, в котором потребовала у высшего исполнительного органа страны представить весь процесс нормализации армяно-турецких отношений. «Ответ правительства нас не удовлетворил. Кроме того, он содержит многочисленные неграмотные формулировки, свидетельствующие о нарушении Конституции страны»,- заметил парламентарий.
Кроме того, Арцвик Минасян заявил, что АРФД готова опротестовать ответ правительства в судебном порядке.