Տաշքենդում անցկացվեց 20-րդ դարի հայ մեծանուն բանաստեղծներից մեկի` Պարույր Սեւակի հիշատակի երեկո: Միջոցառումը պատրաստել էին Տաշքենդի հայկական կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցիչներն ու աշակերտները: Ներկաներին նրանք պատմում էին բանաստեղծի կյանքի ուղու մասին եւ ներկայացնում էին տարբեր տարիների նրա ստեղծագործություններից:
Տաշքենդի հանրապետական մանկական գրադարանի դահլիճը զարդարվել էր «Արվեստ» արտ-ստուդիայի մասնակիցների պատրաստած ստենդով, որը ներկայացնում էր Պ.Սեւակի կյանքի եւ ստեղծագործության մասին պատմող տարբեր նյութեր:
Պարույր Ռաֆայելի Սեւակ (իսկական ազգանունը` Ղազարյան, ծնվել է 1924 թ. հունվարի 26-ին, մահացել` 1971 թ. հունիսի 17-ին)` հայ բանաստեղծ եւ գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, Հայկական ԽՍՀ պետական մրցանակի դափնեկիր (1967 թ.): Հեղինակ է` «Սիրո ճանապարհ» (1954թ. ), «Կրկին քեզ հետ» (1957թ. ), «Մարդը ափի մեջ» (1963 թ.), «Եղիցի լույս» (1969 թ.), «Անլռելի զանգակատուն» (1959 թ.) եւ այլ պոեմների, որոնց համար արժանացել է ԽՍՀՄ պետական մրցանակի:

В Ташкенте прошел вечер памяти одного из величайших армянских поэтов 20 века Паруйра Севака. Мероприятие подготовили преподаватели и воспитанники ташкентской армянской воскресной школы. Присутствующим было рассказано о жизненном пути поэта и представлены его сочинения разных лет.
Зал Республиканской Детской Библиотеки в Ташкенте украсил стенд, подготовленный к памятному вечеру участниками арт-студии «Арвест». Стенд представлял различные материалы, рассказывающие о жизни и творчестве Севака.
Паруйр Рафаэлович Севак (наст. фамилия Казарян) (26 января 1924 — 17 июня 1971) — армянский поэт и литературовед, доктор филологических наук, лауреат Государственной премии Армянской ССР (1967 г.), автор сборников стихов «Бессмертные повелевают» (1948 г.), «Дорога любви» (1954 г.), «Снова с тобой» (1957 г.), «Человек на ладони» (1963 г.), «Да будет свет» (1969 г.) и лирической поэмы «Несмолкающая колокольня» (1959 г.), за создание которой был удостоен Государственной премии СССР.