«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի 3 աշխատակցի առաջադրվել էմեղադրանք. նախաքննությունը շարունակվում է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից 2 ցմահ դատապարտյալների փախուստի դեպքի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի 3 աշխատակցի դեկտեմբերի 1-ին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական անփութության համար, որն առաջացրել է ծանր հետեւանքներ, ասվում է ՀՀ գլխավոր դատախազության մամլո ծառայության հաղորդագրությունում:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակից, հերթափոխի ավագ Ա.Սմբատյանը, 2009թ. նոյեմբերի 27-ին՝ ժամը 17-ի սահմաններում, քրեակատարողական հիմնարկում ցմահ ազատազրկման ձեւով պատիժը կրող դատապարտյալների մեկժամյա զբոսանքը կազմակերպելու ընթացքում չի ապահովել պատշաճ հսկողություն ինչպես զբոսախցերի մուտքի դռների, այնպես էլ՝ զբոսախցերի տանիքի հատվածներում, զբոսանք տրամադրելիս չի իրականացրել վերահսկողություն զբոսանքի դուրս բերվող ցմահ ազատազրկման դատապարտվածների անձնական խուզարկության գործընթացի նկատմամբ: Արդյունքում՝ առանձնապես ծանր հանցագործության կատարման համար ցմահ ազատազրկման դատապարտվածներ Սողոմոն Քոչարյանն ու Մհեր Ենոքյանը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի 6-րդ հարկի թիվ 1 զբոսախուց են ուղեկցվել առանց անձնական խուզարկության ենթարկվելու, որտեղ տեւական ժամանակ մնացել են առանց հսկողության եւ զբոսախցի տանիքից դիմել փախուստի` հասարակության համար ստեղծելով վտանգավոր իրավիճակ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիմանվրա՝ հերթափոխի ավագ Ա.Սմբատյանին, անվտանգության ապահովման բաժնի աշխատակիցներ Ա.Աթաբեկյանին եւ Վ.Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն, որն առաջացրել է ծանր հետեւանքներ):

Троим сотрудникам ереванского уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен”, откуда 27 ноября в 18:00 по ереванскому времени сбежали двое пожизненно заключенных Согомон Кочарян и Mгер Енокян, предъявлено обвинение в служебной халатности.
Как говорится в поступившем в PanARMENIAN.Net сообщении пресс-службы генеральной прокуратуры Армении, в результате предварительного следствия было выяснено, что сотрудник уголовно-исполнительного учреждения, дежурный А. Смбатян 27 ноября около 17:00 по ереванскому времени, во время часовой прогулки пожизненно заключенных лиц не обеспечил должного контроля как у входов и на крыше прогулочных площадок, а также при личном обыске заключенных.
Согомон Кочарян и Mгер Енокян, которые были приговорены к пожизненному заключению за совершение особо тяжких преступлений, не подвергаясь личному обыску, были выведены на прогулочную площадку, размещенную на 6 этаже уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен». Проведя определенное время на площадке, заключенные совершили побег, создав тем самым опасную для общества ситуацию.
На основе этих доказательств, А.Смбатяну, а также сотрудникам отдела по обеспечению контроля А.Атабекяну и В.Арутюняну предъявлено обвинение по части 2 статьи 315 УК Армении (служебная халатность, повлекшая тяжкие последствия). Следствие продолжается.