1 Դեկտեմբեր 2009 - 18:21 AMT
Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները` Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Բեռնար Կուշները եւ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգը դեկտեմբերի 1-ին Աթենքում հանդիպում ունեցան Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
ԵԱՀԿ ՄԽ ԱԳՆ ղեկավարները վկայակոչեցին 2008թ. նոյեմբերին Մոսկվայում ըդնունված հռչակագրում եւ 2008թ. դեկտեմբերին ԵԱՀԿ Հելսինկիի նախարարական հայտարարությունում ամրագրված պարտավորություները: Նրանք նշեցին բանակցությունների դրական դինամիկան, որն արձանագրվել է այս տարվա ընթացքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ կայացած վեց հանդիպումների ընթացքում: Նրանք համաձայնեցին, որ այս հանդիպումների աճող հաճախականությունը զգալիորեն նպաստել է կողմերի միջեւ երկխոսության ընդլայնմանը եւ շարժմանը դեպի 2007 թ. նոյեմբերի 29-ին Մադրիդում առաջարկված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վերջնական համաձայնեցում:
Արտգործնախարարներ Լավրովն ու Կուշները եւ պետքարտուղարի տեղակալ Սթայնբերգը վերահաստատեցին իրենց երկրների հանձնառությունը` աջակցելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին Հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման աշխատանքներն ավարտին հասցնելու գործում, եւ կողմերին կոչ արեցին հնարավորինս արագ ավարտելու այդ աշխատանքը` համաձայն հուլիսի 10-ին լ’ Աքուիլայում Ութնյակի գագաթաժողովում երեք նախագահների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ ընդունված համատեղ հայտարարության:
Նրանք ընդգծեցին, որ Հիմնարար սկզբունքների շուրջ համաձայնությունը շրջանակային հիմք կծառայի համընդգրկուն կարգավորման համար, ինչը կնպաստի ամբողջ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության եւ բարգավաճման վրա հիմնված ապագայի կերտմանը:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նշեցին, որ այս տարվա ընթացքում առաջընթաց է ձեռք բերվել Հիմնարար սկզբունքների դրույթների շուրջ ընդհանուր ըմբռնումների հասնելու հարցում: Նրանք հաստատեցին իրենց երկրների պատրաստակամությունը ավարտելու աշխատանքը Հիմնարար սկզբունքների վրա, ինչպես լԱքվիլայում հորդորել են համանախագահ երկրների նախագահները: Նախարարները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը եռանդուն աշխատելու չլուծված հարցերը կարգավորելու, համաձայնության հասնելու, մասնավորապես` Հելսինկիի եզրափակիչ փաստաթղթում ամրագրված` ուժի կամ դրա սպառնակիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա:

1 December 2009 - 18:21 AMT
The Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group, Foreign Minister of the Russian Federation Sergei Lavrov, Foreign Minister of France Bernard Kouchner, and Deputy Secretary of State of the United States James Steinberg, released Tuesday the following statement:
“The Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, Foreign Minister of the Russian Federation Sergei Lavrov, Foreign Minister of France Bernard Kouchner, and Deputy Secretary of State of the United States James Steinberg met in Athens on December 1 with the Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian.
The five Heads of Delegation recalled the commitments in the November 2008 Moscow Declaration and the December 2008 Helsinki OSCE Ministerial Statement. They noted the positive dynamic in the talks, demonstrated through six meetings this year between the Presidents of Armenia and Azerbaijan. They agreed that the increasing frequency of these meetings has significantly contributed to an enhanced dialogue between the parties and forward movement toward finalizing the Basic Principles for the Peaceful Settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, proposed in Madrid on November 29, 2007.
Foreign Ministers Lavrov and Kouchner and Deputy Secretary Steinberg reiterated the commitment of their countries, as expressed in the Joint Statement on the Nagorno-Karabakh conflict at the L’Aquila Summit of the Eight on July 10, issued by their three Presidents, to support the leaders of Armenia and Azerbaijan as they complete work on the Basic Principles and urged that the parties complete this work as soon as possible. They stressed that agreement on the Basic Principles would provide the framework for a comprehensive settlement to promote a future of peace, stability, and prosperity for the entire region.
The Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan reported on progress during the course of this year in achieving common understandings on points of the Basic Principles. They stated the willingness of their countries to complete work on the Basic Principles, as stipulated by the Presidents of the Co-Chair countries at L’Aquila. The Ministers reaffirmed their commitment to work intensively to resolve the remaining issues, to reach an agreement based, in particular, upon the principles of the Helsinki Final Act of Non-Use of Force or Threat of Force, Territorial Integrity, and the Equal Rights and Self-Determination of Peoples.”