1 Դեկտեմբեր 2009 - 18:21 AMT
Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները` Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Բեռնար Կուշները եւ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգը դեկտեմբերի 1-ին Աթենքում հանդիպում ունեցան Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
ԵԱՀԿ ՄԽ ԱԳՆ ղեկավարները վկայակոչեցին 2008թ. նոյեմբերին Մոսկվայում ըդնունված հռչակագրում եւ 2008թ. դեկտեմբերին ԵԱՀԿ Հելսինկիի նախարարական հայտարարությունում ամրագրված պարտավորություները: Նրանք նշեցին բանակցությունների դրական դինամիկան, որն արձանագրվել է այս տարվա ընթացքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ կայացած վեց հանդիպումների ընթացքում: Նրանք համաձայնեցին, որ այս հանդիպումների աճող հաճախականությունը զգալիորեն նպաստել է կողմերի միջեւ երկխոսության ընդլայնմանը եւ շարժմանը դեպի 2007 թ. նոյեմբերի 29-ին Մադրիդում առաջարկված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վերջնական համաձայնեցում:
Արտգործնախարարներ Լավրովն ու Կուշները եւ պետքարտուղարի տեղակալ Սթայնբերգը վերահաստատեցին իրենց երկրների հանձնառությունը` աջակցելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին Հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման աշխատանքներն ավարտին հասցնելու գործում, եւ կողմերին կոչ արեցին հնարավորինս արագ ավարտելու այդ աշխատանքը` համաձայն հուլիսի 10-ին լ’ Աքուիլայում Ութնյակի գագաթաժողովում երեք նախագահների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ ընդունված համատեղ հայտարարության:
Նրանք ընդգծեցին, որ Հիմնարար սկզբունքների շուրջ համաձայնությունը շրջանակային հիմք կծառայի համընդգրկուն կարգավորման համար, ինչը կնպաստի ամբողջ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության եւ բարգավաճման վրա հիմնված ապագայի կերտմանը:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նշեցին, որ այս տարվա ընթացքում առաջընթաց է ձեռք բերվել Հիմնարար սկզբունքների դրույթների շուրջ ընդհանուր ըմբռնումների հասնելու հարցում: Նրանք հաստատեցին իրենց երկրների պատրաստակամությունը ավարտելու աշխատանքը Հիմնարար սկզբունքների վրա, ինչպես լԱքվիլայում հորդորել են համանախագահ երկրների նախագահները: Նախարարները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը եռանդուն աշխատելու չլուծված հարցերը կարգավորելու, համաձայնության հասնելու, մասնավորապես` Հելսինկիի եզրափակիչ փաստաթղթում ամրագրված` ուժի կամ դրա սպառնակիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա:

1 Декабрь 2009 - 18:21 AMT
Главы МИД стран-сопредседателей Минской Группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта – министр ИД РФ Сергей Лавров, глава МИД Франции Бернар Кушнер и заместитель госсекретаря США Джеймс Стейнберг – в Афинах в рамках СМИД ОБСЕ встретились с министрами ИД Армении и Азербайджана Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедъяровым.
Главы МИД МГ ОБСЕ напомнили сторонам нагорно-карабахского конфликта о взятых на себя Майндорфской декларацией (ноябрь 2008 года) и Хельсинским заявлением министров ОБСЕ (декабрь 2008 года) обязательствах. Они также отметили положительную динамику переговоров по разрешению карабахского конфликта, зарегистрированную в ходе проведенных между главами Армении и Азербайджана шести встреч. Было отмечено, что частота проводимых встреч способствовала расширению диалога между сторонами и продвижению по согласованию основных принципов по урегулированию карабахского конфликта, предложенных в Мадридских принципах.
Сергей Лавров, Бернар Кушнер и Джеймс Стейнберг подтвердили готовность РФ, Франции и США содействовать президентам Армении и Азербайджана в окончательном согласовании основных принципов и призвали стороны скорейшим образом завершить эту работу, согласно заявлению глав России, США и Франции о Нагорном Карабахе, сделанному 10 июля в Аквиле в рамках саммита G8. Главы МИД считают, что эти принципы могут послужить основой для всеобъемлющего урегулирования в регионе.
Министры ИД Армении и Азербайджана подчеркнули, что в течение текущего года был достигнут прогресс в достижении общего понимания по различным аспектам основных принципов урегулирования конфликта. Они заявили о стремлении своих стран завершить согласование этих принципов. При этом главы МИД Армении и Азербайджана подтвердили свое намерение работать с учетом принципов неприменения силы, территориальной целостности государств и принципа равноправия и права народов распоряжаться своей судьбой, закрепленных в Хельсинском Заключительном акте.