2 Դեկտեմբեր 2009 - 08:28 AMT
Հայաստանիքաղաքականբանտարկյալներիեւհալածյալներիպաշտպանությանկոմիտեն հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասվում է, որ նոյեմբերի 30-ին ՀՀ իշխանությունները մերժեցին ֆրանսիայիքաղաքացի Սարգիս Հացպանյանինպայմանական – վաղաժամկետ ազատ արձակելու քրեակատարողական հիմնարկի հայտը:
Հայաստարարության մեջ չեն նշվում մերժման պատճառները եւ հիմնականում շեշտադրվում է այն, թե «հավանաբար, ազատ արձակելու վճիռ կայացնողներին համապատասխան հրահանգ դեռեւս ամենավերին օղակներից իջեցված չէ»:
«Իրենց այսքայլով ՀՀ իշխանությունները մեկանգամեւսապացուցուցում են, որ մինչ այս քաղբանտարկյալների համաներման կիրառմամբ ազատ արձակումը ոչ թե իշխանությունների կողմից բարի կամքի դրսեւորում էր, ինչպես իրենք են փորձում ներկայացնել Հայաստանում եւ Հայաստանից դուրս, այլ իրենց վրա կիրառված ճնշման արդյունք»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

2 Декабрь 2009 - 08:28 AMT
Комитет по защите политзаключенных распространил заявление, в котором отмечено, что 30-го ноября власти Армении отклонили запрос уголовно-исправительной колонии по условно-досрочному освобождению политзаключенного, гражданина Франции Саркиса Ацпаняна.
В заявлении не говорится о причинах отклонения запроса и основное внимание акцентируется на то, что, «наверное, пока нет соответствующего указания из вышестоящих инстанций по освобождению Ацпаняна».
“Этим актом власти подтвердили тезис о том, что решение руководства об освобождении политзаключенных по амнистии является не проявлением доброй воли, а результатом давления извне”, – отмечается в заявлении.