Եթե Թուրքիան դանդաղեցնի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, նա կարող է վտանգել Հայաստանի հետ ընթացող ողջ գործընթացը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը: «Քանի որ այժմ թուրքական քաղաքականության օրակարգի հիմնական հարցը քրդական խնդիրն է, ինձ թվում է, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը կանդրադառնա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին այն բանից հետո, երբ ինչ-որ առաջխաղացման հասնի քրդական հարցում»,-ասել է Ռ.Սաֆրաստյանը:
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը, որտեղ գտնվում են Արձանագրությունները, կարող է ձգձգել վավերացման գործընթացը: «Հանձնաժողովում 36 պատգամավոր կա, նրանց մեծ մասը Արդարության եւ զարգացման իշխող կուսակցության անդամներ են: Եթե Թուրքիայի ղեկավարությունը որոշի, որ հանձնաժողովը պետք է հավանության արժանացնի Արձանագրությունները, ապա հանձնաժողովը այդպես էլ կանի»,-ասել է պրոֆեսորը: Նա հավելել է նաեւ, որ հանձնաժողովը հազիվ թե հրապարակի իր որոշումը Արձանագրությունների վերաբերյալ մինչեւ դեկտեմբերի 7-ը, երբ տեղի կունենա ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հանդիպումը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանի հետ:
Այդ համատեքստում թրքագետը հիշեցրել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն այն մասին, որ եթե Թուրքիան ձգձգի Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, ապա Երեւանն իրավունք ունի դուրս գալ բանակցային գործընթացից: «Հայաստանը կարող է օգտվել այն հնարավորություններից, որոնք ընձեռում է միջազգային իրավունքը, եւ հայտարարի, որ քանի որ Թուրքիան ձախողում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ողջ գործընթացը, Երեւանը դուրս է գալիս բանակցություններից»,-հայտարարել է Ռ.Սաֆրաստյանը:

Если Турция замедлит темп процесса нормализации армяно-турецких отношений, то она поставить под угрозу весь диалог с Арменией. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор Института востоковедения НАН РА, профессор Рубен Сафрастян. «Так как сейчас основным вопросом в повестке турецкой политики является курдская проблема, мне кажется, что турецкое руководство обратится к процессу нормализации армяно-турецких отношений после того, как добьется каких-либо подвижек в курдской инициативе»,- отметил Рубен Сафрастян.
Он подчеркнул, что комиссия по внешним отношениям парламента Турции, где находятся Протоколы, может затянуть процесс ратификации документов. “В комиссии 36 депутатов, и большинство из них – члены правящей партии Справедливости и развития (АКР). Если руководство Турции решит, что комиссия должна одобрить Протоколы, то комиссия так и сделает”,- сказал профессор. Он также добавил, что комиссия вряд ли обнародует свое решение по армяно-турецким Протоколам до 7 декабря, когда состоится встреча президента США Барака Обамы с премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В этом контексте тюрколог напомнил о заявлении президента Армении Сержа Саргсяна о том, что если Турция затянет процесс ратификации Протоколов, то Армения, предпримет соответствующие шаги. “Армения может применить возможности, предоставленные ей международным правом, и заявить, что, поскольку Турция подрывает весь процесс нормализации армяно-турецких отношений, то Ереван выходит из переговорного процесса”, – заявил Рубен Сафрастян.