Դեկտեմբերի 2-ին Երեւանում քննարկվել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի խոշորագույն նախագծի` «Այբ» կրթական հանգույցի նախագիծը: Քննարկումն անցել է ճարտարապետների մասնակցությամբ:
Հիմնադրամը նախատեսում է ստեղծել Երեւանում առաջին դպրոցական ավանը իր բոլոր ենթակառուցվածքներով` դպրոց, եկեղեցի, մեդիա-արվեստների կենտրոն, մարզահամալիր, արհեստանոցներ, հանրակացարաններ եւ այգիներ:
«Հիմնադրամի նպատակն է ստեղծել մի դպրոց, որը համապատասխանում է 21-րդ դարի պահանջներին, ստեծել հանրության փոքր մոդել, որը գիտակցում է կրթության անհրաժեշտությունը, կամ, այսպես կոչված, ուսանող հասարակություն»,-ասել է հիմնադրամի հովանավորների խորհրդի նախագահ, աբեղա Մեսրոբ Արամյանը:
Ըստ նրա, հանգույցը 6,5 հա ընդհանուր տարածք կունենա եւ կգտնվի Թբիլիսյան խճուղու մերձակայքում: Դպրոցում կսովորի 800 աշակերտ, այն կունենա եռաստիճան համակարգ` տարրական դպրոց, միջին եւ ավագ դպրոց:
«Հայաստանի կառավարությունը խոստացել է հատկացնել այդ տարածքն անհատույց, սակայն վերջնական որոշում դեռեւս չի կայացվել»,-ասել է Մեսրոբ Արամյանը:
Ճգնաժամը ստիպեց կիրառել նախագծի իրագործման փուլային տարբերակը` առաջին հերթին երկու տարում կկառուցվի ավագ դպրոցը, իսկ տարրականն ու միջին դպրոցը ավելի ուշ կկառուցվեն:
«Նախագծի արժեքը 47 մլն դոլար է: 10 տոկոսը խոստացել է հատկացնել ՀՀ կառավարությունը, մնացած միջոցները պետք է հավաքվեն նվիրատվությունների տեսքով»,-ասել է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը:
«Այբ» կրթական հիմնադրամի «ապագայի դպրոցի» ստեղծման նախագիծը ստացել է նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հավանությունը, որոնք պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել ծրագրին:

2 Декабрь 2009 - 10:04 AMT
2 декабря в Ереване прошло обсуждение реализации крупнейшего проекта образовательного фонда “Айб” – Образовательного узла “Айб”. Обсуждение прошло с участием архитекторов.
Фонд планирует создать первый школьный городок в Ереване со всеми инфраструктурами – школа, церковь, центр медиа-искусств, спортивный комплекс, мастерские, общежития и сады.
“Фонд преследует цель не только создать школу, соответствующую требованиям 21 века, но и создать микромодель общества, осознающего необходимость образования или так называемое обучающее общество”, – сообщил председатель совета попечителей фонда, иеромонах Месроп Арамян.
По его словам, узел будет занимать территорию общей площадью 6.5 га. и будет располагаться близ Тбилисского шоссе в Ереване. Школа будет рассчитана на 800 учеников и будет иметь трехступенчатую структуру – начальная, средняя и старшая школы.
“Правительство Армении обещало выделить нам эту территорию безвозмездно, но окончательное решение пока не принято”, – отметил Месроп Арамян.
Экономический кризис заставил применить принцип поэтапного осуществления проекта: в первую очередь в течение двух лет будет построена старшая школа, а начальная и младшая будут построены позднее.
“Стоимость программы – 47 миллионов долларов. 10% обещает выделить правительство Армении, остальные средства должны быть собраны путем пожертвований”, – сообщил исполнительный директор фонда Давид Саакян.
Программа образовательного фонда “Айб” по созданию “школы будущего” одобрена президентом Сержем Саргсяном и премьер-министром Тиграном Саркисяном, которые выразили готовность содействовать программе.