Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը եւ ղարաբաղյան հարցը մուտք են գործել ակտիվ փուլ, այդ մասին վկայում է մի շարք հանգամանքներ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսաբյուջետային քաղաքականության մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցով անփոփոխ է. Հայաստանը պատրաստ է կարգավորել հայ-թուրքական հարաբերությունները առանց նախապայմանների, խելամիտ ժամկետներում:
Մինասյանը ավելացրել է, որ 2009 թ-ն դեկտեմբերի 7-ն ավարտվում է այդ հարցի վերաբերյալ Թուրքիայի խորհրդարանի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի որոշում կայացնելու ժամկետը: «Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը դեկտեմբերի 1-ն եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը եւ ղարաբաղյան հարցը չեն կապված իրար հետ», – ասել է Մինասյանը:
Բացի այդ, նա հաղորդել է, որ հանդիպման ընթացքում թուրքական գործընկերների հետ, նրա մոտ կարծիք ստեղծվեց, որ նախապայմանների հետ կապված հարցը ավելի շատ առաջընթաց է ակնկալում Թուրքիայի ԵՄ-ում անդամակցելու շուրջ բանակցություններին:

2 December 2009 - 12:42 AMT
Armenian-Turkish rapprochement and Karabakh issue have entered an active phase, according Republican MP Gagik Minasyan, Head of NA Standing Committee on Financial-Budgetary Affairs. Armenia sticks to its stance on normalizing ties with Turkey without preconditions and within reasonable time-limits, he told today a news conference, adding that such position was approved by President during the party’s recent session.
At that, he noted that Turkish Parliament’s International Relations Committee’s decision on passing final decision expires on December 7, 2009. “That coincides with the date of Turkish Premier Recep Tayyp Erdoghan’s visit to United States. On the other hand, Assistant Secretary of State for Europe and Eurasian Affairs Philip Gordon reiterated Tuesday that Armenian-Turkish rapprochement and Karabakh issue were separate processes,” he stressed.
With regard to Armenian side, Armenian MP said the President has not send RA-Turkish Protocols to CC for establishing documents’ compliance with RA Constitution.
Sharing his impressions of the meeting with Turkish colleagues, Minasyan noted that Turkish-imposed preconditions mostly pursued propaganda goals. “Proposing oral preconditions, different Turkish officials anticipate certain positive dynamics in the country’s EU process,” he noted.