Հունաստանի «Հայ Դատ» կենտրոնական կոմիտեն դատապարտում է Բաքվի ապակառուցողական դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացում: Ինչպես ասվում է կոմիտեի հայտարարության մեջ, Ադրբեջանի նման դիրքորոշումը հակասում է այն պարտավորություններին, որոնք Բաքուն ստանձնել է միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում:
«Մենք դատապարտում ենք Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններն ու անպատասխանատու վարքը, նա նպատակ է հետապնդում լարված իրադրություն ստեղծել Հարավային Կովկասում: Բաքվի նման վարքը պարզապես ձախողում է միջազգային հանրության ջանքերը` ուղղված հակամարտության կարգավորման ձեռքբերմանը»,- ընդգծված է կոմիտեի հայտարարության մեջ:
Հայտարարության հեղինակները միջազգային հանրությանը, մասնավորապես ԵԱՀԿ-ին կոչ են անում ուժեղացնել միջոցները միջազգային իրավունքի հիման վրա հակամարտության լուծմանը հասնելու համար, գրում է Azad Or թերթը:

Центральный комитет «Ай Дат» в Греции осуждает воинственную и провокационную позицию Баку в переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Как говорится в заявлении комитета, такая позиция Азербайджана противоречит обязательствам, которые Баку взял на себя в рамках международных организаций.
«Мы осуждаем милитаристские заявления и безответственное поведение Азербайджана, который преследует цель создать напряженное положение на Южном Кавказе. Подобное поведение Баку просто подрывает усилия международного сообщества, направленные на достижение урегулирования конфликта»,- подчеркнуто в заявлении комитета «Ай Дат» в Греции.
Авторы заявления призывают международное сообщество, в частности ОБСЕ, усилить меры для достижения решения конфликта на основе международного права, пишет газета Azad Or.