Դեկտեմբերի 2-ին Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի, մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի եւ Երեւանի պատմահնէաբանական «Էրեբունի» թանգարան-արգելոցի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանի ուղեկցությամբ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը այցելեց Կարմիր բլուր հնավայր, որտեղ էլ անցկացրեց հուշարձանի պահպանման հարցին վերաբերող առաջին խորհրդակցությունը:
Դեռ տարեսկզբին Հայաստանի կառավարության վերահսկողական ծառայությունը պարզել էր, որ Կարմիր բլուրի տարածքի մոտ 40հա ծածկված է շինարարական աղբով, իսկ 1,5 հա անցել է հարակից գերեզմանատանը:
«Էրեբունի» պատմահնէաբանական թանգարանի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանը վարչապետին ներկայացրեց հնավայր Կարմիր բլուրի ներկա վիճակն ու խնդիրները: Տիգրան Սարգսյանն իր հերթին հայտնեց, որ Հայաստանի կառավարությունը մոտակա ամիսներին կներկայացնի Կարմիր բլուրի պահպանման եւ զարգացման ծրագիր: «Մենք պետք է կարողանանք մշակել այնպիսի ռազմավարություն, որը մեզ հնարավորություն կտա մի կողմից պահպանել մեզ հասած պատմական ժառանգությունը, իսկ մյուս կողմից` հասկանալ, թե ինչպես այն գրավիչ դարձնել զբոսաշրջիկների համար» , – ասել է Սարգսյանը:
Վարչապետը նշեց, որ կառավարությունը Կարմիր բլուրի նկատմամբ պետք է մշակի այնպիսի ռազմավարական ծրագիր, որ մի կողմից` ընդգրկի գիտական մասը` պեղումներ, աշխարհի լավագույն գիտահետազոտական կենտրոնների հետ համագործակցություն, իսկ մյուս կողմից` նպաստի զբոսաշրջության զարգացմանը: Նա նաեւ նշեց, որ Ասիական բանկի ֆինանսական աջակցության շնորհիվ, Կարմիր բլուրի սահմանով ճանապարհ է կառուցվելու, ինչը կօգնի, որ այդ տարածքը մնա ուշադրության կենտրոնում:
Կարմրիր բլուրը գտնվում է Հրազդան գետի ձախ ափին: Բլրի տարածքում հնէաբանները հայտնաբերել են հնագույն բնակավայրի մնացորդներ, ընդհուպ Ուրարտական թագավորության ժամանակների Թեյշեբանի քաղաք-ամրոցը (7-6-րդ դ.): Մ.թ.ա. 6-րդ դարում ամրոցը գրավել եւ այրել են զավթիչները: Հրդեհից կարմրած քարն էլ , հավանաբար, պատճառ է դարձել բլրի անվան:
«Կարմիր բլուրի» պատմական տեղանքը «Էրեբունի» թանգարանի մի մասն է: 1930-1971 թթ. հայտնի հնէաբան Բորիս Պիոտրովսկու այստեղ կատարած հնէաբանական պեղումների ընթացքում հայտնաբերված առարկաները մ.թ.ա. 7-րդ դարի են, այսինքն` Վանի թագավորության երկրորդ ժամանակաշրջանին են պատկանում:

В сопровождении мэра Еревана Гагика Бегларяна, министра культуры Асмик Погосян и директора Ереванского историко-археологического музея-заповедника “Эребуни” Гагика Гюрджяна 2 декабря премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил древнее поселение Кармир Блур (Красный холм) в Ереване, где провел первое совещание по вопросу организации охраны и сохранения памятника.
Еще в начале года контрольная служба правительства Армении выяснила, что 40 га покрыты строительным мусором, а 1,5 га перешло под ближайшее кладбище.
Директор Ереванского историко-археологического музея-заповедника “Эребуни” Гагик Гюрджян представил премьер-министру проблемы и состояние поселения Кармир Блур. Тигран Саркисян в свою очередь сообщил, что правительство Армении в ближайшие месяцы представит программу сохранения и развития древнего поселения Кармир Блур. “Мы должны суметь разработать такую стратегию, которая нам позволит, с одной стороны, сохранить доставшееся нам историческое наследие, а с другой – понять, как мы можем сделать его привлекательным для туристов”,- сказал Саркисян.
Премьер-министр отметил, что правительство должно разработать такую стратегическую программу в отношении Кармир Блура, которая будет включать с одной стороны научную часть – раскопки, сотрудничество с лучшими научно-исследовательскими центрами мира, а с другой – будет способствовать развитию туризма. Он также сообщил, что при финансовом содействии Азиатского банка по границе Кармир Блур будет проложена дорога, что также поможет этой территории оставаться в центре внимания.
Холм Кармир-Блур расположен на левом берегу реки Раздан. На территории холма археологи обнаружили остатки древних поселений, включая город-крепость Тейшебаини (VII — VI веках до н.э.) времен царства Урарту. В VI веке до н.э. крепость была захвачена и сожжена. Покрасневший после пожара кирпич, возможно, и стал причиной такого названия холма.
Историческая местность «Кармир Блур» является частью музея «Эребуни». Проведенные здесь с конца 1930-х по 1971 годы известным археологом Борисом Пиотровским раскопки обнаружили предметы, относящиеся к 7 в. до н. э., то есть ко второму периоду Ванского царства.