«Թուրքիան ու Ադրբեջանը ձգտում են հայ-թուրքական հարաբերությունները կապել ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Դա բնական է, սակայն ոչ ոք նրանց թույլ չի տա դա անել»,-հայտարարել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Սակայն, այդ պնդման հետ համաձայն չէ Արման Մելիքյանը, որը նշեց, թե նույնիսկ եթե Հայ-թուրքական արձանագրություններում ուղղակի չի խոսվում ղարաբաղյան կարգավորման մասին, դա չի նշանակում, թե այս պահին անտեսանելի կապը, ցանկության դեպքում, վաղը չի կարող տեսանելի դառնալ: Նա նաեւ նշել է, որ ձեւականորեն կապ չկա, սակայն ընթացակարգային կա,-հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանը:
«Հազիվ թե մինչեւ հաջորդ տարվա գարնան կեսը հայ-թուրքական սահմանը բացվի: Այդ ընթացքում Թուրքիան կհամոզի միջազգային հանրությանը, թե առանց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում առաջընթացի, սահմանները չեն կարող բացվել»,-ասել է Ա.Մելիքյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ Թուրքիայի հետ անվտանգ հարաբերություններ հաստատելու համար, Հայաստանը պետք է դուրս գա Կարսի պայմանագրից, որպեսզի ապագայում, Բաքվի հանդեպ ճնշում գործադրելու համար բարձրացնի Նախիջեւանի հարցը: Նա նաեւ ընդգծել է, որ դուրս գալով Կարսի պայմանագրից եւ միաժամանակ վավերացնելով Հայ-թուրքական արձանագրությունները, Հայաստանը կարող է հարաբերություններ սկսել Թուրքիայի հետ մաքուր էջից:

2 Декабрь 2009 - 16:04 AMT
«Турция и Азербайджан стремятся связать армяно-турецкие отношения с нагорно-карабахским конфликтом. Это естественно, но никто не позволит им это сделать»,- заявил депутат фракции РПА Гагик Меликян на совместной пресс-конференции с экс-министром иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Арманом Меликяном.
Однако, с этим утверждением не согласился Арман Меликян, отметив, что даже если в подписанных армяно-турецких Протоколах не говорится прямо о нагорно-карабахском урегулировании, это не означает, что невидимая на данный момент между ними связь, при желании, не может завтра стать видимой. Он также заметил, что взаимосвязь формально не существует, но процессуально она есть.
«Вряд ли до середины весны следующего года армяно-турецкая граница будет открыта. Все это время Турция будет убеждать международное сообщество, что без прогресса в разрешении нагорно-карабахского конфликта границы не могут быть открыты», -подчеркнул Арман Меликян.
Он также заметил, что для установления безопасных отношений с Турцией, Армении необходимо выйти из Карского договора, чтобы в будущем, для оказания давления на Азербайджан, поднять вопрос Нахичевана. Он подчеркнул также, что с выходом из Карского договора и одновременно с ратификацией армяно-турецких Протоколов Армения может начать отношения с Турцией с чистого листа.