«Թուրքիան ու Ադրբեջանը ձգտում են հայ-թուրքական հարաբերությունները կապել ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Դա բնական է, սակայն ոչ ոք նրանց թույլ չի տա դա անել»,-հայտարարել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Սակայն, այդ պնդման հետ համաձայն չէ Արման Մելիքյանը, որը նշեց, թե նույնիսկ եթե Հայ-թուրքական արձանագրություններում ուղղակի չի խոսվում ղարաբաղյան կարգավորման մասին, դա չի նշանակում, թե այս պահին անտեսանելի կապը, ցանկության դեպքում, վաղը չի կարող տեսանելի դառնալ: Նա նաեւ նշել է, որ ձեւականորեն կապ չկա, սակայն ընթացակարգային կա,-հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանը:
«Հազիվ թե մինչեւ հաջորդ տարվա գարնան կեսը հայ-թուրքական սահմանը բացվի: Այդ ընթացքում Թուրքիան կհամոզի միջազգային հանրությանը, թե առանց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում առաջընթացի, սահմանները չեն կարող բացվել»,-ասել է Ա.Մելիքյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ Թուրքիայի հետ անվտանգ հարաբերություններ հաստատելու համար, Հայաստանը պետք է դուրս գա Կարսի պայմանագրից, որպեսզի ապագայում, Բաքվի հանդեպ ճնշում գործադրելու համար բարձրացնի Նախիջեւանի հարցը: Նա նաեւ ընդգծել է, որ դուրս գալով Կարսի պայմանագրից եւ միաժամանակ վավերացնելով Հայ-թուրքական արձանագրությունները, Հայաստանը կարող է հարաբերություններ սկսել Թուրքիայի հետ մաքուր էջից:

2 December 2009 - 16:04 AMT
Turkey and Azerbaijan are trying to link Armenia-Turkey relations to NKR conflict, RPA parliamentary group member Gagik Melikyan said.
“It’s natural, but they won’t be allowed to do so,” he stressed at the joint news conference with former NKR Foreign Minister Arman Melikyan.
Yet, the latter disagreed, noting that though there’s no formal link between Armenia-Turkey protocols and NKR conflict settlement, still there is a procedural one.
“Armenia-Turkey border is unlikely to be opened until the spring 2010. All the while, Turkey will be convincing the international community of the impossibility to open the border without some progress in Karabakh conflict settlement,” Arman Melikyan emphasized.
“To influence Baku, Armenia should withdraw from Kars agreement and raise Nakhichevan issue,” Arman Melikyan noted adding that withdrawal from agreement and Protocols’ ratification will allow Armenia to turn over a new leaf in relations with Turkey.