Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ ՊՆ Ազգային-ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի`ԱՌՀՀ տնօրեն, ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանն Ազգային-ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտում ընդունել է ՆԱՏՕ-ի ռազմակրթական ոլորտի փորձագետներին:
Հանդիպման ընթացքում ինստիտուտի տնօրեն Քոթանջյանը հյուրերին է ներկայացրել ինստիտուտը Ազգային պաշտպանության համալսարանի վերածելու ծրագիրը: Նա նաեւ հաղորդեց հյուրերին, որ ինստիտուտի բարեփոխումը կատարվելու է ԱՄՆ Ռազմական ակադեմիայի չափանիշերով:
Պատասխանելով փորձագետների այն հարցին, թե ինչու է որպես հիմք ընդունվել հենց ամերիկյան մոդելը` Քոթանջյանն ընդգծել է, որ հումանիտար գիտությունների եւ ռազմական կրթության ոլորտում ամերիկյան մոդելն առավել արդյունավետն է: «Ես եկա այդ եզրակացության դիտարկումների եւ հետազոտությունների երկար տարիների ընթացքում»,-ասել է Հ.Քոթանջյանը:

2 Декабрь 2009 - 16:38 AMT
2-го декабря в Институте национально-стратегических исследований (ИНСИ) Министерства обороны РА директор ИНСИ, советник министра обороны Армении, генерал-майор Гайк Котанджян принял экспертов военно-образовательной сферы НАТО.
В ходе встречи директор ИНСИ Котанджян представил гостям программу трансформирования Института национально-стратегических исследований Министерства обороны РА в Университет национальной обороны МО РА. Он также сообщил гостям, что реформирование ИНСИ будет осуществляться по стандартам Военной академии США.
Отвечая на вопрос экспертов, почему за основу берется именно американская модель, Котанджян подчеркнул, что в сфере гуманитарных наук и военного образования американская модель является самой эффективной. “Я пришел к этому выводу после долгих лет наблюдений и исследований”, – отметил Гайк Котанджян.