2 Դեկտեմբեր 2009 - 16:40 AMT
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունը ընդունում է սփյուռքի հայկական դպրոցների համար ուսումնական ձեռնարկներ ստանալու մասին հայտերը
2009 թ. ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունը աշխարհի 40 երկրների 350 հայկական ուսումնական հաստատություններին տրամադրել է 70 հազ. հայերեն լեզվով դասագրքեր: Դրանք 9-րդ դասարանի հայոց լեզվի եւ գրականության դասագրքեր են եւ աշխատանքային տետրակներ:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարարությունը, այդ դասագրքերի մեծ մասն ուղարկվել է Վրաստան` շատ քաղաքների եւ տարածաշրջանների ղեկավար մարմինների հայտերի հիման վրա, տեղի հայկական դպրոցների համար: Գրքերը տեղ են հասել ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին` Վրաստանի գիտության եւ կրթության նախարարության գրավոր համաձայնությամբ:
Միեւնույն ժամանակ Վրաստանի հայկական դպրոցներին մատակարարվել է դպրոցական կահույք (1250 նստարան եւ 270 գրատախտակ): Նշվում է, որ դպրոցական կահույքի հայտը բավարարվել է մասամբ, հնարավորությունների սահմաններում` Հայաստանի բյուջեից հատուկ այդ նպատակի համար դուրս գրված միջոցներով: Հայաստանի եւ Վրաստանի գիտության եւ կրթության նախարարությունների պայմանավորվածության համաձայն, կահույքն ու ուսումնական ձեռնարկները կընդունի եւ կբաշխի Ախալքալաքի ղեկավար մարմինը:
ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարարությունը որոշել է շարունակել այդ գործընթացը նաեւ եկող տարի, այդ պատճառով արդեն սկսել է ընդունել 2010-2011 թթ. ուս. տարվա համար հայկական դպրոցների ուսումնական ձեռնարկներ ստանալու հայտերը:

В 2009 году Министерство образования и науки РА предоставило 350 армянским учебным заведениям из 40 стран мира более 70 тысяч учебных пособий на армянском языке. Это учебники армянского языка и литературы 9 класса, а также рабочие тетради.
Как сообщает пресс-служба Министерства образования и науки РА, большая часть этих пособий была отправлена в Грузию по заявкам муниципалитетов многих городов и регионов страны для местных школ. Книги были доставлены туда в октябре текущего года с письменного согласия Министерства образования и науки Грузии.
В то же время было осуществлено снабжение армянских школ Грузии школьной мебелью (1250 парт и 270 досок). Отмечается, что заявки на школьную мебель были удовлетворены частично в пределах средств, предоставленных из бюджета Армении на эти цели. По достигнутой между Министерствами образования и науки Армении и Грузии договоренности, мебель и учебные пособия примет и распределит областной муниципалитет Ахалкалаки.
Министерство образования и науки РА решило продолжить этот процесс и в будущем году, поэтому уже начало принимать заявки на учебные пособия для армянских школ диаспоры на 2010-2011 учебный год.