2 Դեկտեմբեր 2009 - 17:32 AMT
«Ղարաբաղյան կարգավորման ներկա գործընթացը չի բխում ոչ ԼՂՀ-ի, ոչ Հայաստանի շահերից»,-հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանը Երեւանում ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Ըստ Արման Մելիքյանի, Ադրբեջանը Հայաստանին ագրեսոր է համարում, ցանկանում է վերադարձնել ԼՂՀ տարածքի 2/3-ը եւ ամեն կերպ արծարծում է իր ներքին տեղահանվածների հարցը, որոնք իրականում կոմբատանտներ են:
Իր հերթին Գագիկ Մելիքյանը նշել է, որ Հայաստանին ագրեսոր է անվանում միայն Ադրբեջանը, ոչ թե ինչ-որ այլ երկիր կամ միջազգային կառույց: «Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում Լեռնային Ղարաբաղը հաղթել է եւ արդեն 20 տարի է, ինչ Արցախի ժողվուրդն իրականացրել է ինքնորոշման իր իրավունքը»,-ասել է պատգամավորը:
ՀՀԿ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ բանակցություններում արծարծվել է նաեւ Ադրբեջանից հայ փախստականների հարցը, սակայն դա լավ չի լուսաբանվել:
Սակայն Ա.Մելիքյանը չի համաձայնվել իր գործընկերոջ հետ` նշելով, որ ի տարբերություն Ադրբեջանի, հայկական կողմը միայն վերջերս է սկսել շոշափել իր փախստականների հարցը: «Պետք չէ այդ հարցը դուրս թողնել բանակցությունների օրակարգից, հայտարարելով, որ առաջնայինը ԼՂՀ կարգավիճակի լուծման հարցն է: Այդպիսով Հայաստանը թուլացնում է իր դիրքերը ադրբեջանական կողմի առջեւ»,-ասել է ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարարը:
Նա նաեւ նշել է, որ հայ փախստականների հարցում ՀՀ-ն կոնկրետ քաղաքականություն է վարել` գրեթե բոլորին ապահովելով կացարաններով, որպեսզի նրանք չպահանջեն, որ Ադրբեջան իրենց վերադառնալու հարցը ներառվի բանակցային օրակարգում:

2 Декабрь 2009 - 17:32 AMT
“Нынешний процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта не исходит из интересов ни НКР, ни Армении”, – заявил экс-министр ИД НКР Арман Меликян на совместной пресс-конференции в Ереване с депутатом парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Гагиком Меликяном.
По словам экс-министра ИД НКР, Азербайджан считает Армению агрессором, желает добиться возвращения 2/3 территории НКР и всячески поднимает вопрос своих внутренних переселенцев, которые на самом деле являлись комбатантами.
В свою очередь Гагик Меликян отметил, что агрессором Армению называет только Азербайджан, а не какая-либо другая страна или международная структура. “В развязанной Азербайджаном войне Нагорный Карабах победил и уже прошло 20 лет, как народ Арцаха реализовал свое право на самоопределение”, – отметил депутат.
Представитель РПА подчеркнул, что на переговорах также поднимался вопрос армянских беженцев из Азербайджана, но большой огласки этому не было дано.
Однако Арман Меликян не согласился со своим коллегой, отметив, что в отличии от Азербайджана, армянская сторона только в последнее время затронула тему своих беженцев. «Не нужно выводить этот вопрос из повестки переговоров, заявляя, что первейшей задачей является решение статуса НКР. Таким образом Армения ослабляет свои позиции перед азербайджанской стороной», – подчеркнул экс-министр ИД НКР.
Он также отметил, что по отношению армянских беженцев РА проводила конкретную политику, обеспечив почти всем жильем, чтобы они не требовали включения вопроса в переговоры об их возвращении в Азербайджан.