Մոլդովայի հայ համայնքի ջանքերի շնորհիվ հաջողվեց վերականգնել Քիշնեւի կենտրոնում գտնվող հայկական եկեղեցին, որը չէր գործում արդեն 60 տարի: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում պատմել է Մոլդովայի հայ համայնքի ղեկավար Վեներա Գասպարյանը: «Հոկտեմբերի 24-ին եկեղեցու հարեւանությամբ մենք բացեցինք նաեւ «Արմենիա» մշակույթի կենտրոնը,-ասել է Վ.Գասպարյանը: Նա հաղորդել է նաեւ, որ բացվել է կիրակնօրյա դպրոց, որն արդեն 24 աշակերտ ունի եւ գործում է տարբեր տարիքային խմբերի համար: Դպրոցին անհրաժեշտ դասագրքերն ու նյութերը տրամադրել է ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը: Նախատեսվում է նման դպրոցներ բացել նաեւ Մոլդովայի այլ մարզերում, ասել է Վ.Գասպարյանը` հավելելով, որ այսօր Մոլդովայում շուրջ 12 000 հայ է բնակվում:
«Սակայն մեր հիմնական մտահոգությունը հայկական եկեղեցիների վիճակն է»,-ասել է Գասպարյանը` հավելելով, որ Քիշնեւում կա երկու գործող եկեղեցի, որոնք մեկական սպասավոր ունեն եւ հազվադեպ են այցելուներ ունենում: –

Благодаря усилиям армянской общины Молдавии удалось восстановить армянскую церковь в центре Кишинева, которая не действовала 60 лет. Об этом на пресс-конференции в Ереване рассказала руководитель армянской общины Молдавии Венера Гаспарян. «24 октября этого года, рядом с церковью мы также открыли культурный центр «Армения»,- подчеркнула Венера Гаспарян. Она также сообщила, что одновременно с культурным центром также была открыта воскресная школа, в которой уже учатся 24 ученика, добавив, что школа открыта для разных возрастных групп. Учебники и материалы для воскресной школы предоставило Министерство Диаспоры Армении. Открытие подобных школ планируется также в других областях Молдавии, подчеркнула Венера Гаспарян, сообщив, что сегодня в Молдавии проживает около 12.000 армян.
«Но нашим основным беспокойством является состояние армянских церквей», – сказала Венера Гаспарян, добавив, что в Кишиневе действуют две армянские церкви, которые имеют по одному служителю и редкопосещаемы.