Մադրիդյան փաստաթղթի վերջնական համաձայնեցումից հետո Լեռնային Ղարաբաղը անպայման բանակցությունների սեղանի շուրջ կնստի: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանային խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը Երեւանում կայացած ԼՂՀ-ի նախկին ԱԳ նախարար Արման Մելիքյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Պատգամավորի խոսքերով, Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ յուրաքանչուր պայմանագիր անընդունելի է հայկական կողմի համար, եթե նրա տակ չլինեն ԼՂՀ-ի ղեկավարության ստորագրությունները:
Իր հերթին, Արման մելիքյանը նշել է, որ նույնիսկ Հայաստանը դիտարկում է ԼՂՀ-ն, որպես ուղղակի տարածություն, եւ ոչ թե որպես անկախ պետություն, որի ժողովուրդը վաղուց արդեն իրականացրել է իր ինքնորոշման իրավունքը: Այդ բանի հետ չհամաձայնվեց Գագիկ Մելիքյանը, նշելով, որ ԼՂՀ-ն երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմի մեջ եւ հանդիսանում է անկախ պետություն: «ԼՂՀ-ի եւ Ադրբեջանի տարբերությունը կայանում է նրանում, որ Ադրբեջանը ճանաչվել է միջազգային հանրության կողմից, որը ինքնորոշվել է ԽՍՀՄ-ից, իսկ ԼՂՀ-ն` ոչ: Սակայն դա ժամանակի հարց է, եւ մենք կհասնենք Արցախի ճանաչմանը», – ասել է Գագիկ Մելիքյանը:

2 Декабрь 2009 - 18:15 AMT
После окончательного согласования Мадридского документа Нагорный Карабах обязательно сядет за стол переговоров. Об этом заявил депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Гагик Меликян на совместной пресс-конференции в Ереване с экс-министром ИД НКР Арманом Меликяном.
По словам депутата, любой договор по нагорно-карабахскому урегулированию для армянской стороны неприемлем, если под ней не будет стоять подписи руководства НКР.
В свою очередь Арман Меликян отметил, что в переговорах даже Армения рассматривает НКР в качестве простой территории, а не независимой страны, народ которой уже давно реализовал свое права на самоопределение. С этим категорически не согласился Гагик Меликян, отметив, что НКР никогда не была в составе независимого Азербайджана и является независимым государством. «Разница между НКР и Азербайджаном в том, что Азербайджан признан международным сообществом в качестве страны, которая самоопределилась от СССР, а Нагорный Карабах – нет. Но это вопрос времени, и мы добьемся международного признания Арцаха»,- выразил уверенность Гагик Меликян.