Իր հայտարարություններով Թուրքիան ստուգում է Հայաստանին: Դրանով նա փորձում է շոշափել Երեւանի ուժեղ եւ թույլ կողմերը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի համար գլխավոր ամրության թեստը կլինի նոր տարուց հետո: «Ինչ գին է պատրաստվում վճարել Հայաստանը սահմանի բացման համար` սա է գլխավոր հարցը», – նշել է Կիրակոսյանը:
Խոսելով հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացի մասին, Կիրակոսյանը նշել է, որ Թուրքիան ինքն չգիտի, թե երբ կվավերացնի Արձանագրությունները: Նրա խոսքերով, թուրքական խորհրդարանը ամենայն հավանականությամբ կփորձի ձգձգել այդ գործընթացը մինչեւ 2010 թ-ի փետրվար-մարտը: «Դրա նպատակն է` կապել Արձանագրությունների վավերացումը ապրիլի 24 հետ: Դրանով նա ցանկանում է ճնշել ԱՄՆ-ն, որպեսզի նա չճանաչի հայոց ցեղասպանությունը», – ընդգծել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Ընդ որում նա նշել է, որ նույնիսկ Թուրքիան վավերացնի Արձանագրությունները եւ բացի սահմանը «պետք չէ նրան գովաբանել»:

3 December 2009 - 10:18 AMT
Turkey tests Armenia, trying to grope the strengths and weaknesses of Yerevan, said Richard Giragosian, Director of the Armenian Center for National and International Studies (ACNIS).
“The main test will come after the New Year. What price is Armenia ready to pay to open its border with Turkey and to restore diplomatic relations? This is the key point,” he told a news conference in Yerevan. .
Commenting on ratification of Armenian-Turkish protocols, Mr. Giragosian noted that Turkey does not know when it will ratify the documents.
According to him, the Turkish parliament will likely try to delay ratification until February-March 2010 in order to link the ratification process to April 24 and thereby put pressure on the United States to prevent recognition of the Armenian Genocide.