Իր հայտարարություններով Թուրքիան ստուգում է Հայաստանին: Դրանով նա փորձում է շոշափել Երեւանի ուժեղ եւ թույլ կողմերը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի համար գլխավոր ամրության թեստը կլինի նոր տարուց հետո: «Ինչ գին է պատրաստվում վճարել Հայաստանը սահմանի բացման համար` սա է գլխավոր հարցը», – նշել է Կիրակոսյանը:
Խոսելով հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացի մասին, Կիրակոսյանը նշել է, որ Թուրքիան ինքն չգիտի, թե երբ կվավերացնի Արձանագրությունները: Նրա խոսքերով, թուրքական խորհրդարանը ամենայն հավանականությամբ կփորձի ձգձգել այդ գործընթացը մինչեւ 2010 թ-ի փետրվար-մարտը: «Դրա նպատակն է` կապել Արձանագրությունների վավերացումը ապրիլի 24 հետ: Դրանով նա ցանկանում է ճնշել ԱՄՆ-ն, որպեսզի նա չճանաչի հայոց ցեղասպանությունը», – ընդգծել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Ընդ որում նա նշել է, որ նույնիսկ Թուրքիան վավերացնի Արձանագրությունները եւ բացի սահմանը «պետք չէ նրան գովաբանել»:

Своими заявлениями Турция проверяет Армению. Этим она пытается нащупать сильные и слабые стороны Еревана. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян. По его словам, главный тест на прочность для Армении будет после нового года. «Какой ценой Армения готова открыть границу с Турцией и восстановить дипломатические отношения – вот главный вопрос», – отметил Ричард Гирагосян.
Говоря о процессе ратификации армяно-турецких Протоколов, Гирагосян заметил, что сама Турция не знает, когда она ратифицирует Протоколы. По его словам, турецкий парламент, скорее всего, попытается затянуть с ратификацией документов до февраля-марта 2010 года. «Цель этого – связать ратификацию Протоколов с 24 апреля. Этим самым она хочет надавить на США, чтобы те не признали Геноцид армян» – подчеркнул Ричард Гирагосян. При этом он заметил, что даже если Турция ратифицирует армяно-турецкие Протоколы и откроет границу, «не надо ее хвалить и умиляться».