3 Դեկտեմբեր 2009 - 10:26 AMT
Դեկտեմբերի 4-5-ը Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում տեղի կունենա «Գրիբոյեդովյան ընթերցումներ» II միջազգային գիտաժողովը
Դեկտեմբերի 4-5-ըԵրեւանի Վ. Բրյուսովի անվանպետականլեզվաբանական համալսարանը «Եվրասիական հետազոտությունների ինստիտուտ» զարգացման հիմնադրամի հայկական մասնաճյուղի հետ համատեղ Ա. Գրիբոյեդովի անվան պատմամշակութային միության աջակցությամբ կազմակերպում է «Գրիբոյեդովյան ընթերցումներ» խորագրով հերթական եւ երկրորդ միջազգային գիտաժողովը հետ-յալ թեմատիկայով`
*Գրիբոյեդովյան ավանդույթները եւ Ռուսաստանի արեւելյան քաղաքականությունը
*Գրիբոյեդովի ֆենոմենը 21-րդ դարի մշակութային-քաղաքակրթական հայեցակարգում
Գիտաժողովին մասնակցում են հայտնի գիտնականներեւ գրականագետներՀայաստանից եւՌուսաստանից` Վ. Իգրունով – Հումանիտար եւ քաղաքական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի տնօրեն; Ա. Կրիլով – ՌԴ Համաշխարհային տնտեսագիտության – միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի առաջավոր մասնագետ; Ս. Վերմիշեւա – հայտնի հրապարակախոս, բանաստեղծ, գիտնական եւ հասարակական գործիչ, ԽՍՀՄ եւ Հայաստանի գրողների միության պատվավոր անդամ, Ռուսաստանի հայերի միության ստեղծագործական կենտրոնի տնօրեն: Հրավիրյալների ցանկում են ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության, Ուկրաինայի եւ Բելոռուսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանները, Կրթության եւ գիտության նախարարը, Մշակույթի նախարարը, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի անդամներ եւ այլ պատվավոր հյուրեր:

3 Декабрь 2009 - 10:26 AMT
Ереванский государственный лингвистический  университет им. В.Я. Брюсова,  Армянский  филиал Фонда развития “Институт Евразийских  Исследований” при  содействии Культурно-исторического Общества им. А.С.Грибоедова проводят II Международную конференцию «Грибоедовские чтения».
Темы конференции, которая пройдет 4-5 декабря: “Традиции А.С.Грибоедова и восточная политика России” и “Феномен  А.С.Грибоедова в культурно-цивилизационной парадигме XXI века”.
В конференции примут участие известные  ученые и литературоведы из разных университетов Армении и России: Игрунов В.В. – директор Международного Института Гуманитарно-политических исследований (ИГПИ), Крылов А.Б. – ведущий научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений (ИМЭМО) РАН, Вермишева С. К. – поэт, публицист, ученый, общественный деятель, член Союза писателей СССР, Москвы и Союза писателей Армении, член правления, руководитель творческого центра Союза армян России, а также почетные гости как Чрезвычайный и полномочный посол РФ В. Коваленко, посол Украины А. Божко, Чрезвычайный и посол Белорусии С. Сухоренко, представители Национальной академии наук, Министерства образования и министерства культуры РА.