«Դեկտեմբերի 1-ին Աթենքում կայացած ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների լավատեսական հայտարարությունը հիմնականում հասցեագրված էր Թուրքիային»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Ըստ Սաֆարյանի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների հայտարարությունը յուրօրինակ պատասխան էր թուրքական կողմի այն հայտարարություններին, որ միայն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում առաջընթացից հետո, Թուրքիայի խորհրդարանում կվավերացվեն Հայ-թուրքական արձանագրությունները: «Դրանով ԵԱՀԿ ՄԽ ԱԳՆ ղեկավարները հավաստիացրեցին Թուրքիային, որ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում կարող է առաջընթաց գրանցվել»,-ասել է պատգամավորը:
Այդ գործընթացը Սաֆարյանը վտանգավոր է համարել, քանի որ, ըստ նրա, Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման հարցը կլուծվի ադրբեջանա-թուրքական հարաբերությունների հենքի վրա:
Ս.Սաֆարյանը նշել է նաեւ, որ Աթենքում կայացած բանակցություններում առաջընթաց կարող էր գրանցվել միայն այն դեպքում, եթե այդ քննարկումների արդյունքում փոփոխություններ կատարվեին Մադրիդյան սկզբունքներում: «Սկզբունքները չեն բխում Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի շահերից»,-ասել է Սաֆարյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ բանակցություններում Հայաստանը հաղթանակի կհասնի միայն այն դեպքում, եթե ԼՂՀ-ն անմիջական մասնակցություն ունենա բանակցային գործընթացին:

3 Декабрь 2009 - 10:30 AMT
“Оптимистичное заявление глав МИД стран-сопредседателей Минской Группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта 1-го декабря в Афинах было адресовано в основном Турции”, – на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции партии «Наследие» Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, заявление глав МИД стран-сопредседателей Минской Группы ОБСЕ было своеобразным ответом на заявления турецкой стороны о том, что только после прогресса в нагорно-карабахском конфликте в парламенте Турции пройдет ратификация армяно-турецких Протоколов. «Этим главы МИД МГ ОБСЕ заверили Турции, что в процессе нагорно-карабахского урегулирования намечается прогресс», – отметил депутат.
Этот процесс Сафарян расценил как опасный, так как, по его словам, судьба ратификации армяно-турецких Протоколов будет решена на платформе азербайджано-турецких отношений.
Руководитель фракции «Наследие» отметил, что в переговорах в Афинах можно было зафиксировать прогресс только в том случае, если в результате этих обсуждений были бы внесены изменения в Мадридских принципах. «Принципы не исходят из интересов Армении и НКР», – подчеркнул Степан Сафарян.
Он также заметил, что в переговорах по нагорно-карабахскому конфликту Армения добьется победы только в том случае, если НКР примет непосредственное участие в переговорном процессе.