3 Դեկտեմբեր 2009 - 11:24 AMT
Դեկտեմբերի 3-ին բացելով կառավարության նիստը` Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց հասարակության մեջ հաշմանդամների ինտեգրվածության խնդրի կարեւորությունը: «Հայաստանում այսօր բնակվում է 178 000 հաշմանդամ, որոնցից ավելի քան 8000-ը երեխա են, ինչը մեզ ստիպում է եւս մեկ անգամ ուշադրություն դարձնել նրանց խնդիրների եւ այն բանի վրա, թե ինչպես է կառավարությունն իրականացնում հասարակության մեջ հաշմանդամների ինտեգրվածության ծրագիրը, որպեսզի նրանք իրենց լիարժեք մարդ զգան»,- ասաց նա:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով, այդ խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է միավորել պետության եւ համապատասխան կազմակերպությունների ջանքերը, «որպեսզի նրանց հանդեպ վերաբերմունքը հասարակության մեջ փոխվի, եւ պետք է սկսել մանկապարտեզներից»:
Ամեն տարի դեկտեմբերի 3-ին Հաշմանդամների միջազգային օրվա անցկացումը նպատակ է հետապնդում աջակցել հաշմանդամների հետ կապված խնդիրների ավելի լավ ընկալմանը, հաշմանդամների իրավունքների իրականացմանն ու այն բանի գիտակցմանը, թե ինչպիսի շահ կբերի հաշմանդամների ներգրավումը նրանց համայնքների քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական ու մշակութային կյանքի ամենատարբեր ոլորտներում: Այդ Օրը հնարավորություն է տալիս իմպուլս հաղորդել այն նպատակին հասնելուն ուղղված գործունեությանը, որը կայանում է հաշմանդամների կողմից իրենց մարդու իրավունքների լիարժեք իրականացման եւ հասարակության կյանքում նրանց մասնակցության ապահովման մեջ, ինչպես դա նախատեսված է 1982թ. Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Գլխավոր Վեհաժողովի կողմից ընդունված Հաշմանդամների հանդեպ գործողությունների համաշխարհային ծրագրով:

Открывая заседание правительства 3 декабря, премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил важность проблемы интегрированности инвалидов в общество. «В Армении на сегодняшний день есть 178 000 инвалидов, из которых более 8000 – дети, что заставляет нас еще раз обратить внимание на их проблемы и на то, как правительство реализует программу интегрированности инвалидов в общество, чтобы они чувствовали себя полноценными людьми», – сказал он.
По словам главы правительства, для решения этой проблемы необходимо объединить усилия государства и соответствующих организаций, «чтобы отношение к ним в обществе изменилось, и начинать надо с детских садов».
Ежегодное проведение 3 декабря Международного дня инвалидов преследует цель содействовать лучшему пониманию связанных с инвалидами проблем, реализации прав инвалидов и осознанию того, какие выгоды принесет привлечение инвалидов к участию в самых разнообразных областях политической, социальной, экономической и культурной жизни их общин. Этот День дает возможность придать импульс деятельности, направленной на достижение цели, которая заключается в обеспечении полной реализации инвалидами своих прав человека на основе справедливости и их участия в жизни общества, как это предусмотрено Всемирной программой действий в отношении инвалидов, принятой Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций в 1982 году.