Հայ-թուրքական Արձանագրություններում մի շատ մեծ մինուս կա. դրանք վերջնական մշակված չեն: Եթե կողմերից մեկը խախտի Արձանագրություններով նախատեսված պայմանավորվածությունը, ապա դրա համար ոչ մի պատիժ նախատեսված չէ: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Ռազմավարական ու ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ACNIS) տնօրեն Ռիչարդ Գիրագոսյանը: Նրա խոսքով, ոչինչ չի խանգարում Թուրքիային, որպեսզի նա բացի Հայաստանի հետ սահմանը եւ հջորդ օրը կրկին փակի:
«Արձանագրությունների վավերացումից հետո Թուրքիան 60 օր ունի, որպեսզի բացի սահմանը, բայց եթե նա չանի դա, իրավական առումով նրա հետ ոչինչ չի լինի: Սակայն, եթե Թուրքիան ձախողի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, նա կկորցնի ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ողջ աշխարհի վստահությունը»,- նշեց Գիրագոսյանը:
Ռիչարդ Գիրագոսյանն ընդգծեց, որ եթե Անկարան արգելափակի գործընթացը, ապա Հայաստանին արժե վերանայել սեփական դիրքորոշումը առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ: «Միգուցե եւ չարժե հրաժարվել նախապայմաններից»,- ընդգծեց Ռիչարդ Գիրագոսյանը:
Նա արձանագրեց նաեւ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը չի լուծի Հայաստանի ներքին քաղաքական խնդիրները:

В армяно-турецких Протоколах содержится один очень большой минус, они недоработаны. Если одна из сторон нарушит договоренность по Протоколам, то никакого наказания за это не предусматривается. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян. По его, словам, ничто не мешает Турции открыть границу с Арменией и на следующий день ее закрыть.
«После ратификации Протоколов у Турции будет 60 дней, чтобы открыть границу, но если она этого не сделает, в правовом плане с ней ничего не будет. Однако, если Турция провалит процесс нормализации армяно-турецких отношений, она, во всяком случае, потеряет доверие не только Армении, но и всего мира», – отметил Гирагосян.
Ричард Гирагосян подчеркнул, что если Анкара заблокирует процесс, то Армении стоит пересмотреть свою позицию о нормализации отношений без каких-либо предусловий. «Может нам не стоит отказываться от предусловий», – подчеркнул Ричард Гирагосян.
Он также констатировал, что нормализация армяно-турецких отношений не решит внутриполитических проблем Армении.