3 Դեկտեմբեր 2009 - 13:36 AMT
Աթենք կատարած այցի շրջանակներում Հայաստանիարգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ գլխավորքարտուղարՄարկ Պերենդե Բրիշամբոյի հետ:Զրուցակիցները քննարկեցին ԵԱՀԿ գործունեության տարբեր ոլորտներին առնչվողհարցեր, մտքեր փոխանակեցինկազմակերպությանբարեփոխումների շուրջ: Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կարեւորում է ԵԱՀԿ դերը Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության ապահովման գործում, եւ շարունակելու է գործուն մասնակցությունը կազմակերպության գործունեության բոլոր հարթություններում:
ԵԱՀԿ գլխավորքարտուղարի խնդրանքովՀայաստանի ԱԳ նախարարը ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցություններում գրանցված դրական դինամիկան, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների մյունխենյան հանդիպման արդյունքները:
Տարածաշրջանային հարցերիքննարկմանժամանակ անդրադարձ արվեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը իր աջակցությունը հայտնեց այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին` հույս հայտնելով, որ ստորագրված արձանագրությունները շուտով կվավերացվեն ու հնարավոր կլինի անցնել պայմանավորվածությունների իրագործմանը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

3 Декабрь 2009 - 13:36 AMT
В рамках визита в Афины министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с генеральным секретарем ОБСЕ Марком Перреном де Бришамбо. В ходе встречи собеседники обсудили вопросы деятельности ОБСЕ в разных сферах, обменялись мнениями вокруг реформ, осуществляемых в организации. Эдвард Налбандян отметил, что Армения придает важное значение роли ОБСЕ в обеспечении безопасности и сотрудничества, и продолжит активное участие во всех платформах организации.
По просьбе генсека ОБСЕ глава внешнеполитического ведомства РА представил положительную динамику, зафиксированную в переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, результаты встречи глав Армении и Азербайджана в Мюнхене.
Обсуждая региональные вопросы, стороны затронули процесс нормализации армяно-турецких отношений. Генсек ОБСЕ выразил свое содействие предпринимаемым в этом направлении шагам, выразив надежду, что подписанные Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений в скором времени будут ратифицированы, и стороны перейдут в фазу реализации достигнутых договоренностей, сообщает пресс-служба МИД РА.